Na Dohnala míří další žaloba

Praha - Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 7 dnes podala k Obvodnímu soudu pro Prahu 7 obžalobu na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala kvůli tomu, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření úřadu. Dohnal čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby, v případě pravomocného odsouzení mu hrozí dva roky až deset let vězení.

Obvodní soud pro Prahu 7 již o jedné obžalobě na Dohnala rozhodoval. V březnu šéfa NKÚ nepravomocně osvobodil v případu, v němž ho žalobci viní z využívání údajně nepřiměřeně luxusních bytů.

Kriminalisté se tím, že Dohnal opakovaně nevydal kontrolnímu výboru dokumenty a materiály k auditu, zabývali již loni. V prosinci případ odložili. Podle detektivů se sice dopustil trestného činu, výbor mu za to ovšem již dříve uložil pokutu 50 tisíc korun, a tak jej policie nemohla obvinit. Podle právní zásady ne bis in idem, tedy ne dvakrát o tomtéž, totiž nemůže být znovu postižen za totéž jednání. Šéf NKÚ však po odložení kauzy opět odmítl podklady kontrolnímu orgánu dát. Jeden ze členů výboru tak na Dohnala podal nové trestní oznámení, v březnu pak přišlo obvinění.