Nahrávka z porady VV: Klaus tancuje, jak Bárta píská

Praha - Na internetu se objevila nahrávka z březnové porady Věcí veřejných, členové vedení strany na ní hovoří o volbě předsedy strany a vyhodnocují, zda by měl kandidovat i tehdejší ministr dopravy Vít Bárta. Bárta v souvislosti se svou možnou kandidaturou na nahrávce hovoří o svém vztahu s Václavem Klausem. Prezident podle něj udělá to, co mu řekne, protože za tím Klaus vidí svůj efekt. Prezident je podle něj sebestředný a zničil řadu lidí. Bárta se také chlubí pozváním k Vladimíru putinovi a Baracku Obamovi kvůli dostavbě Temelína. Záznam je zřejmě nahrávkou schůzky užší skupiny z vedení VV označované jako „WC porada“ z doby před dubnovou vládní krizí, pravděpodobně z počátku března.

Nahrávka je z doby před dubnovou krizí VV, při které byli ze strany vyloučeni poslanec Jaroslav Škárka a šéfka poslaneckého klubu Kristýna Kočí. Oba se tehdy schůzky zúčastnili. Podle iDnes.cz odmítají, že by nahrávku pořídili.

Jiná nahrávka, na které Kočí popisuje, jak s tehdejším předsedou poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem plánují puč uvnitř Věcí veřejných, sehrála významnou roli při krizi uvnitř nejmenší vládní strany.

Video Tajná nahrávka VV unikla na veřejnost
video

Tajná nahrávka VV unikla na veřejnost

Sebestředný a likvidující Klaus

Bárta o prezidentovi hovoří v souvislosti s tím, že Klaus naznačil, že Bárta je faktickým šéfem Věcí veřejných, a John se i kvůli tomu ocitl v pozadí. „Prezident zničil Pavla Béma, prezident zničil spoustu lidí, kteří tu byli. Tomu prezidentovi nejde naskakovat na všechno. (…) Píšu mu, co on na to, a on místo toho, aby mi řekl dobrý, špatný, se mě zeptá, jestli jsem si ráno přečetl jeho článek v Mladé frontě. On je prostě jako sebestřednej,“ uvedl na nahrávce Bárta.

„Dveře mám otevřený kdykoliv k němu. A když mu řeknu, že má něco tohle, tak on to udělá, protože za tím vidí nějaký svůj efekt,“ říká Bárta na záznamu. Před tím se zmiňuje o tom, že John má zase blízko ke Klausovu předchůdci Václavu Havlovi.

Bárta se na nahrávce mimo jiné chlubí i svým pozváním na schůzku s ruským premiérem Vladimirem Putinem a americkým prezidentem Barackem Obamou. Tématem těchto jednání zřejmě měla být dostavba jaderné elektrárny v Temelíně. Bárta na nahrávce také plánuje, že VV budou partnerskou stranou amerických demokratů. „Tam je strašně zajímavá věc. Tenhle týden jsem dostal pozvání na osobní setkání s Putinem a zároveň na osobní setkání s tím… s Obamou,“ dodává Bárta.

Účastníci schůzky kromě dalších věcí hovoří i o energetické politice. Bárta například prohlásil, že prolomení těžebních limitů nepřichází v úvahu, a je naopak potřeba urychlit dostavbu jaderné elektrárny. „Ruské riziko je naprosto zásadní věc. Ale reálně to znamená válku s ČEZ, protože ČEZ bude chtít ruské řešení,“ uvedl tehdejší ministr dopravy.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský například řekl, že vládu velmi brzy reálně čeká debata o prolomení těžebních limitů. „Jestli teď začne panika kolem jaderných elektráren, tak v Jirkově si už můžou chystat ranečky,“ řekl na nahrávce.

K nahrávce se nikdo nehlásí

Nahrávku zjevně pořídil někdo z účastníků porady, píše server iDnes.cz. Vedle Bárty, Kočí a Škárky se jí zúčastnili například Kateřina Klasnová či poslanec Viktor Paggio. Pravost záznamu potvrdili MfD Kočí a Škárka. Oba odmítají, že by nahrávku pořídili právě oni - nejjasněji na nahrávce je ovšem slyšet právě Kočí, uvedl server. Redakce požádala o vyjádření Bártu i hradního mluvčího Radima Ochvata. Ani jeden z nich nereagoval. Předseda strany Radek John chce záznam s Vítem Bártou probrat. Obává se také, že další podobné nahrávky se ještě objeví.

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín