Pospíšil podal kárnou žalobu na prachatickou žalobkyni

Praha – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podal kárnou žalobu na šéfku okresního státního zastupitelství v Prachaticích Miroslavu Prokešovou. Informaci serveru iDnes.cz potvrdila mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Prokešová údajně měla zastavit vyšetřování podnikatele, který na účet jejího muže následně poslal půl milionu korun. Žalobkyně na svou funkci koncem dubna rezignovala, skončit má 31. května.

Ministr navrhuje, aby Prokešovou Nejvyšší správní soud fuknce státní zástupkyně zbavil. Její chování totiž mohlo „vzbuzovat důvodné pochybnosti o řádném výkonu funkce státního zástupce, ohrozit vážnost funkce státního zástupce nebo vážnost státního zastupitelství anebo ohrozit důvěru v nestranný a odborný výkon působnosti státního zastupitelství“. Tento případ také stále ještě řeší i Nejvyšší státní zastupitelství ČR. 

Prachatický podnikatel Bernard Lainka poslal loni na účet manžela Prokešové půl milionu korun. Přitom ho policie prošetřovala z toho, že chtěl stát ošidit na daních, kriminalisté pak ale museli stíhání na pokyn státního zastupitelství zastavit. Policisté po oznámení finančního úřadu zjistili, že si Lainka mezi dvěma svými společnostmi vzájemně prodal dva kombajny a pak žádal na základě falešného dokumentu od státu peníze. Podle žalobců ale podnikatel neměl v úmyslu spáchat trestný čin. 

Čtyři měsíce po zastavení stíhání přišlo na účet manžela žalobkyně půl milionu korun. Všichni aktéři kauzy ovšem tvrdí, že tyto peníze byly půjčkou. Prokešová tvrdila, že její manžel a Lainka jsou dlouholetí přátelé, ale že ona nijak vyšetřování případu neovlivňovala.