Fakultní nemocnice začnou s rušením lůžek od pololetí

Praha - Fakultní nemocnice by měly začít s plánovaným rušením akutních lůžek už od pololetí. Počítá s tím návrh nařízení ministerstva zdravotnictví ředitelům těchto nemocnic. Zaniknout by mělo pět procent lůžek, tedy asi 840. Vyplývá to z materiálu, který dnes projednávala zdravotnická tripartita. Ministerstvo řídí 11 fakultních nemocnic a dalších sedm specializovaných ústavů.

S rušením nemocničních lůžek počítá navrhovaná reforma zdravotnictví. Podle materiálu z jednání zdravotnické tripartity, kterou tvoří zástupci ministerstva, odborů a zaměstnavatelů, se počítá s nařízením ředitelům fakultních nemocnic „k přímé realizaci snížení počtu akutních lůžek k 1. 7. 2011“.

Změny se mají dotknout desetiny akutních lůžek. Celkem by se jich mělo zrušit pět procent, dalších pět procent se má změnit na lůžka péče následné. Cílem je „skutečná efektivita provozu“. Uzavřít by se měla případně „oddělení, minimálně stanice“, stojí v podkladech pro jednání tripartity.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dříve uvedl, že rušení lůžek bude dlouhodobější proces. Slibuje si od něj úspory i lepší využití financí. Na přeměně lůžkového fondu spolupracuje s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09). Model optimální zdravotní a sociální péče by chtěli podle nedávného vyjádření najít do konce roku 2013.