TOP 09 podporuje pokračování koalice

Praha - TOP 09 a Starostové podporují pokračování koaliční spolupráce. Očekávají ale, že Věci veřejné upustí od svého politického stylu „opozice v koalici“ a budou podporovat klíčové reformní návrhy ministerstev zdravotnictví, práce a sociálních věcí a financí, vycházející z programového prohlášení vlády. Shodla se na tom dnes předsednictva TOP 09 a Starostů a jejich poslanci na mimořádném společném zasedání. Vyjednávači TOP 09 a Starostů mají také vyzvat zástupce VV, aby zveřejnili veškeré doklady o účetnictví a financování VV v loňském roce, jakož i o financování volební kampaně a provozu strany.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík se domnívá, že zveřejnění účtů strany VV musí být mnohem „ostřejší“. Zdůraznil, že povinností VV není přesvědčit koaliční partnery, ale musí přesvědčit celou veřejnost. K tomu se připojil i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že nechce koaliční straně nic nařizovat. „My věříme, že to musí být především jejich hlavní zájem,“ řekl.

Petr Gazdík:

„Já se domnívám, že to, co odevzdaly Věci veřejné do sněmovny, není celé účetnictví, není celý přehled financování. Je to pouhá zpráva auditora a některé dokumenty k tomu.“

Video Vstup Jany Čermákové
video

Vstup Jany Čermákové

Gazdík očekává reakci VV v řádu dní, nejdéle týdnů. Pokud by VV nevyhověly, pak by podle jeho slov byla veškerá slova o protikorupční strategii vlády jen „komickou karikaturou“. „A nemělo by asi smysl déle setrvávat v takové vládě,“ dodal.

Prohlášení TOP 09 a Starostů po mimořádném zasedání:

TOP 09 a Starostové žádají své koaliční vyjednavače, aby důrazně vyzvali zástupce Věcí veřejných ke zveřejnění veškerých dokladů o účetnictví a financování jejich strany za rok 2010 a věrohodnou prezentaci transparentního financování volební kampaně i provozu strany. Věci veřejné musí veřejnost přesvědčit, že na jejich vlastním financování neleží žádný stín. Ulpí-li na kterékoli z koaličních stran podezření z netransparentního financování stranické činnosti, jsou veškerá prohlášení o protikorupční strategii vlády jen komickou karikaturou.

TOP 09 a Starostové se kloní k pokračování koaliční spolupráce. Očekávají však, že Věci veřejné upustí od svého současného politického stylu „opozice v koalici“ a budou podporovat klíčové reformní návrhy z dílny ministra zdravotnictví, ministra práce a sociálních věcí a ministra financí, které vycházejí z programového prohlášení společné vlády.

Dění kolem Věcí veřejných koaliční partnery znepokojuje. Místopředseda TOP 09 a ministr práce Jaromír Drábek dnes v diskusním pořadu TV Prima řekl, že vedení jeho strany považuje situaci ve Věcech veřejných za vážnou.

V souvislosti s únikem tajně pořízené nahrávky z porady vedení VV, kde zazněly kontroverzní výroky, se v ostatních dvou vládních stranách objevily úvahy o konci vládní spolupráce s VV. Drábek ale zastává názor, že je přednější udržet současnou vládní koalici. Nové volby by podle něj zpozdily reformy nejméně o rok.

„Pokud zvážíme rizika toho, že by se v tuto chvíli odsunuly reformy v podstatě na neurčito, tak pořád ještě ty přednosti udržení koalice jsou vyšší,“ řekl Drábek. Se svým oponentem v debatě, stínovým ministrem ČSSD Janem Mládkem, se Drábek shodl, že současná situace ohrožuje důvěryhodnost koaličních partnerů i politiky jako celku. Mládek zopakoval stanovisko ČSSD, že nejlepším řešením by byly předčasné volby. Věci veřejné podle Mládka podvedly své voliče.

Nečas v Týdnu: Návrat Bárty do vlády není na pořadu dne

Premiér a předseda ODS Petr Nečas v rozhovoru pro nejnovější vydání časopisu Týden uvedl, že nepočítá s návratem exministra dopravy a neformálního šéfa VV Víta Bárty do vlády. Zároveň se vyslovil proti tomu, aby z kabinetu odešel ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, o jehož křeslo mají VV zájem.

Předseda VV Radek John dnes v pořadu ČT Otázky Václava Moravce uvedl, že je nutné se rozhodnout, zda VV zůstanou ve vládě. V takovém případě chtějí v kabinetu zastávat takové pozice, aby mohly účinně bojovat proti korupci. Připustil, že takovou pozicí je i ministerstvo spravedlnosti. Myšlenku, že by VV obsadily ministerstvo spravedlnosti a jeho hlavou by se stala současná předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake, označil za novinářskou spekulaci i za zajímavou myšlenku. Pospíšil ale řekl, že pro jeho stranu by příchod VV na ministerstvo spravedlnosti představoval problém. Řekl, že pokud nemají mít VV kvůli svému spojení s bezpečnostní agenturou ABL nic společného s ministerstvem vnitra, pak to platí stejně i pro spravedlnost. Ministrem vnitra byl donedávna John.

Za Pospíšila se v rozhovoru pro Týden postavil i Nečas. „Ministerstvo spravedlnosti má svého ministra, a tím je Jiří Pospíšil. Ten svoji práci dělá dobře, je oceňovaný i v odborných kruzích, ve své funkci má i podporu veřejnosti. Nevidím tedy žádný důvod, proč by měl z ministerstva spravedlnosti odejít,“ prohlásil ministerský předseda.

Premiér Petr Nečas
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24