Další cestou k úsporám je podle Gajdáčka generická preskripce. Lékaři by tak psali na recept jen účinnou látku, ne už obchodní název léku jako dosud. Platné zákony to zatím neumožňují. Podle expertů je v některých zemích až 80 procent léků předepisováno jen jako účinná látka, týká se to hlavně levnějších generik, tedy odvozenin od drahých originálů.
Úspory by měly přinést i takzvané pozitivní listy, tedy seznamy léků, které mohou lékaři a nemocnice užívat. Byly by to právě ty léky, u nichž vysoutěžily pojišťovny nejnižší cenu. Pozitivní listy má například Dánsko, Francie či Polsko, v řadě zemí jsou povinné. Zákon ale ještě musí dát pojišťovnám možnost donutit nemocnice k tomu, aby vysoutěžené léky nakupovaly.
Podle Gajdáčka se lék jako značka prodává už jen v rozvojových zemích, v západní Evropě se píšou většinou jen generika. Zůstává ale zachována možnost psát i drahý originál pro vybrané diagnózy nebo pacienty, kteří mají kombinaci různých diagnóz. Jako příklad uvedl Gajdáček epileptiky, kteří mají i další choroby - ti musejí dostat konkrétní lék, nemohou vybírat mezi generiky.
Zaměstnanecké pojišťovny se už alespoň v menším měřítku na elektronické aukce chystají. Zatím je vyzkoušely při nákupu některých zdravotnických prostředků, do budoucna by tak chtěly nakupovat i léky.