Dostavba D8 možná začne už v létě

Ústí nad Labem – Po dálnici D8 mezi Lovosicemi a Teplicemi má denně projet 30 tisíc aut, z nich nezanedbatelnou část tvoří hlučné a těžké kamiony. Protože ale dálnice v tomto úseku stále nestojí, musejí se s náporem vypořádat dvě silnice I. třídy, které vedou z Lovosic do Teplic a Ústí nad Labem. Stavba dálnice má zpoždění, protože v přípravě původního územního rozhodnutí lovosičtí úředníci chybovali a následně ho zrušil krajský soud. Ředitelství silnic a dálnic proto musí čekat, než úřad vypracuje nové dokumenty.

Ředitelství silnic a dálnic kromě územního rozhodnutí dosud nemá více než 90 stavebních povolení. Lovosičtí úředníci chtějí stihnout vydat potřebné dokumenty do konce června. Ředitelství silnic a dálnic zapracovalo do nových žádostí připomínky ekologů, kteří původní povolení u soudu napadli. Aktivisté slíbili, že pokud jim úřady ustoupí, proti novým rozhodnutím a povolením se nebudou odvolávat. Stavba by tak mohla začít už v létě.

Zatím poslední termín otevření chybějící části dálnice D8, o kterém zástupci ŘSD hovořili, je konec roku 2013. Není to ale závazný termín. Silničáři potřebují na stavbu 38 měsíců. Ačkoli by ŘSD chtělo lhůtu zkrátit, stále je pravděpodobné, že se po dokončené D8 před silvestrem 2013 ještě nikdo nesveze.

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Blokádu dopravy zažil Vaňov

Auta a především kamiony, které jeden za druhým projíždějí středem mnoha severočeských obcí, vadí lidem natolik, že se už na několika místech rozhodli provoz na protest zablokovat. Na počátku roku takto protestovali obyvatelé Velemína, další protest přišel v úterý, kdy museli řidiči zastavit v ústecké čtvrti Vaňov. K místním občanům se přidali i politici – náměstek ústecké hejtmanky Arno Fišera, senátor Jaroslav Doubrava a ústecký primátor Vít Mandík. „Je smutné, že jsme se dostali k poslednímu nástroji a to je lidská neposlušnost, ale já těm lidem fandím,“ vyjádřil se ke způsobu protestu náměstek Fišera.

Pokud by se dostavba D8 dál prodlužovala, chtějí obyvatelé měst a obcí znovu protestovat a zablokovat tak dopravu.

Obyvatelé Vaňova zastavili dopravu, aby podpořili dostavbu D8.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24