Povinné ručení neradi platí na severu a západě Čech

Karlovy Vary – Už více než dva roky platí v Česku tvrdé sankce proti majitelům osobních aut, kteří neplatí povinné ručení. Přesto těchto řidičů neubývá. Nejhorší je situace v Ústeckém, Libereckém a Karlovarském kraji, kde nemá uzavřenou pojistku odpovědnosti z provozu motorového vozidla zhruba každý šestý až desátý řidič. V Karlovarském kraji je navíc podle statistik největší pravděpodobnost, že ji nebude mít uzavřenu řidič, který do vás nabourá.

Podle České kanceláře pojistitelů jsou u nás ještě desítky tisíc řidičů, kteří povinné ručení neplatí. Z celkového počtu sedmi milionů registrovaných automobilů nemá povinné ručení téměř 600 tisíc z nich. Část z nich ve skutečnosti nejezdí, ale řada ano – přesto, že před dvěma lety začaly platit přísné sankce. Majitelé aut tak musí do garančního fondu zaplatit za každý den bez pojištění nejméně dvacet korun, může jít ale i o několik set. „U motoru 1,3 litru je to 50 korun, u auta nad 1 850 kubických centimetrů už je to 70 korun za každý jediný den bez pojištění,“ uvedl příklady výkonný ředitel kanceláře Jakub Hradec. Pokud majitel nepojištěného auta navíc způsobí nehodu, musí také zaplatit celkovou škodu.

Ve třech krajích s největším počtem nepojištěných vozidel – Ústeckém, Libereckém a Karlovarském – dostane v nejbližších dnech do schránky každá domácnost informační leták. Ten upozorňuje na možná rizika a dává pratické rady.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Občas se ale lidé mohou stát neplatiči povinného ručení docela nechtěně. Třicetiletý Martin z Chebska přestal platit povinné ručení. „Stalo se to tak, že já jsem vlastně prodal svoje auto, nezrušil jsem pojistku,“ shrnul domnělý neplatič. Případem 1800korunového nedoplatku se zabýval soud, který mu nakonec přikázal zaplatit přes 12 tisíc korun.