Boj v pražské ODS se vyostřuje, část jde proti primátorovi

Praha - Část pražských občanských demokratů se postavila proti primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS). Terčem kritiky se stalo rozdělování rezervy pro městské části. Podle příznivců primátora je ale v pozadí politický boj. Situací se bude v pátek odpoledne zabývat mimořádná regionální rada ODS.

O rozdělení rozpočtové rezervy ve výši 451 milionů korun rozhodla v úterý rada. Nespokojené radnice primátora kritizují, že peníze rozdělil nerovnoměrně. V přepočtu na obyvatele měly údajně více dostat městské části, které mají své zástupce v radě. Částky se nelíbí především radnicím, které jsou spojovány s křídlem kolem podnikatele Tomáše Hrdličky. I když jejich zástupci odmítají, že by skutečným důvodem byl politický boj, jejich straničtí protivníci mluví jinak. „Vnímám to jako útok na pana primátora,“ řekl vysoce postavený člen ODS.

Svoboda: Jsem přesvědčen, že vše proběhlo, jak má

Nespokojená je například i ODS v Praze 11. Svobodu obvinila, že konečné dotace neodpovídají tomu, co „bylo předjednáno na jednotlivých setkáních mezi starosty“ Prahy 11 Daliborem Mlejnským, starostou Újezdu Václavem Drahorádem a primátorem Bohuslavem Svobodou. Její členové proto ve středu večer Mlejnského zavázali, aby na zastupitelstvu hlavního města příští týden rozdělení rezervy v současné podobě nepodpořil. Koalice ODS a ČSSD má přitom v zastupitelstvu těsnou většinu. Pokud by se k Mlejnskému přidal další z nespokojených starostů, materiál by nemusel projít.

Na regionální radě se proto očekává ostrý střet mezi jednotlivými křídly ODS. „Je klidně možné, že primátora vyzvou k rezignaci,“ poznamenal jeden z občanských demokratů. Boj uvnitř ODS navíc ještě více vyostřuje koaliční spor mezi občanskými a sociálními demokraty. V neděli vyprší měsíční termín smírčího řízení. Pokud se do té doby koalice nedohodne, obě ze stran mohou vypovědět smlouvu. Rozdělení dotací měl být jeden z bodů, na kterém se měly strany v rámci koaličního řízení shodnout.

Dalibor Mlejnský
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24