Německý mediální magnát uspěl s žalobou na vnitro

Praha – Berlínský mediální magnát Detlef Prinz byl jako agent STB evidován neoprávněně, rozhodl tak pražský městský soud. Blízký spolupracovník německého exministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera se u soudu žalobou na ministerstvo vnitra bránil nařčení, že v 80. letech pracoval pro tajnou službu. Dnešní rozhodnutí je nepravomocné.

„Nábor žalobce jako agenta rozvědky neproběhl podle tehdy platných předpisů,“ odůvodnil verdikt soudce Tomáš Novosad. Podle svazku vedeného Státní bezpečností naverboval na schůzce v Praze Prinze člen První správy Sboru národní bezpečnosti, který ho znal ze západního Berlína. Z přepisu jejich setkání pak vyplynulo, že se spoluprácí s tajnou službou souhlasil. Bývalí příslušníci však dnes u soudu uvedli, že se přepisy upravovaly tak, aby vyhovovaly nadřízeným. Německý mediální magnát podle jejich slov nikdy neposkytl rozvědce žádné informace. 

„Nebylo prokázáno, že by si žalobce byl vědom, že je s ním jednáno jako s agentem,“ prohlásil soudce. Tehdejší příslušník rozvědky s krycím jménem Přibyl, který měl Prinze údajně ke spolupráci získat, totiž u soudu vypovídal velmi nejasně. Jeho někdejší kolega, který přepisoval nahrávku ze schůzky, pak prohlásil, že Prinz nikdy špionem nebyl. Záznam záměrně zkreslil, protože u tajné služby prý byla „neustálá buzerace, kdo koho naverboval“.  

„Děkuji české justici za tento rozsudek,“ řekl po skončení jednání Prinz s tím, že nečekal nic jiného než spravedlivé rozhodnutí. Nikdy prý neměl tušení o tom, že se o něj rozvědka vůbec zajímá. „S českými zástupci jsem vždy zcela otevřeně hovořil o politických tématech,“ uvedl. Opačný názor má však ministerstvo vnitra, podle jeho zástupkyně mediální magnát o spolupráci s rozvědkou věděl. „Pro evidenci není důležité, zda pak přinášel nějaké informace,“ řekla právnička. O tom, zda se proti verdiktu odvolá, rozhodne úřad až po přečtení písemného vyhotovení. 

Na údajnou spolupráci upozornil Focus

O údajné spolupráci Prinze s československou tajnou službu napsal loni v dubnu německý časopis Focus. Uvedl, že úkolem mediálního magnáta bylo získávat informace o amerických zařízeních a diplomatech v tehdejším západním Německu a o dění uvnitř německé sociální demokracie (SPD). Podle spisu Státní bezpečnosti se někdejší mluvčí odborového hnutí IG Metall s vazbami na nejužší vedení SPD dal do služeb rozvědky v říjnu 1986. Pro československou tajnou službu prý pracoval jako agent s krycím jménem Erwin do srpna 1990, kdy Praha spolupráci ukončila. 

Německý mediální magnát se podle žaloby až následně dozvěděl o tom, že je o něm v Archivu bezpečnostních složek opravdu veden materiál s krycím názvem Erwin. Od počátku tvrdil, že se písemně ani ústně nikdy nezavázal k žádnému způsobu spolupráce s rozvědkou. Podle žaloby tak byl evidován neoprávněně, což zasáhlo do jeho osobnostních práv.