Letouny CASA se letos v Afghánistánu neobjeví

Praha - Dopravní letadla CASA C-295M české armády letos v Afghánistánu zřejmě nasazena nebudou. Na afghánské základně, odkud létají české posádky s vrtulníky v rámci mezinárodních sil ISAF, to řekl při besedě s vojáky náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Armáda chtěla jedno dopravní letadlo nasadit v zemi už ve druhé polovině letošního roku, provoz strojů ale provází problémy.

Lety strojů CASA armáda pozastavila na počátku května, lety tří z nich byly obnoveny ve čtvrtek. Nebyl to přitom první problém, který se v souvislosti s novými dopravními letadly objevil. V únoru byl jejich provoz dočasně zastaven poté, co se jedno z nich při manévru při cvičném letu propadlo o několik desítek metrů. „Stroje do Afghánistánu poletí, až budou opravdu připravené,“ prohlásil dnes Picek, který české vojáky v Afghánistánu v tyto dny navštěvuje.

Problémy zřejmě dělala českým letadlům španělské výroby modernější verze softwaru jejich palubních přístrojů. Technici nakonec u trojice z nich instalovali starší a spolehlivější programy, nejnovější software a jeho chování čeští a španělští odborníci stále testují na posledním ze čtyř letadel.

Už koncem zimy se v médiích objevily informace o tom, že armáda musí odložit vyslání těchto letadel do Afghánistánu, neboť systém ochrany proti raketám, který za 150 milionů korun dodala firma Omnipol, neprošel zkouškami vojsk a firma ho bude muset vyměnit či opravit. Omnipol požádal o prodloužení termínu pro odstranění těchto závad a nedostatků z konce dubna do 15. června.

Letoun provázejí problémy a podezření

První ze čtyř transportních letounů CASA C-295M přistál v Praze v lednu loňského roku. Nové letouny nahradily dosluhující a zastaralé stroje An-26, které armáda nedávno po téměř 30 letech vyřadila z výzbroje svého letectva. Letoun C-295M může nést 71 vojáků nebo 48 plně vyzbrojených výsadkářů nebo 24 raněných, je-li přizpůsoben jako zdravotní verze.

Nákup dopravních letadel CASA byl podle odborníků i médií podezřelý. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Podle Evropské komise ČR údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení.