Cizinci se kvůli povolení k pobytu hlásí na univerzity

Praha - Cizinci mají nový způsob, jak získat povolení k pobytu v Česku. Vedle fingovaných svateb a uznání otcovství se teď hlásí na vysoké školy. Na ty soukromé se přitom dostanou docela snadno i bez zkoušek - stačí zaplatit školné. Ve svém pondělním vydání o tom píše časopis Profit. Mnozí ze zahraničních uchazečů o studium také prokazují své vzdělání falešným maturitním vysvědčením.

V České republice nyní studuje asi 35 tisíc cizinců, většina z nich na veřejných školách. Ti, kteří školu využívají k legalizaci pobytu, se hlásí většinou na soukromé, kde tvoří 16 procent studentů. „Jednoznačně tím porušují zákon, protože při vydání povolení je jasně vymezen účel pobytu,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Podle Tomáše Haišmana, ředitele Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR, není tato praxe běžná pouze v Praze, ale i v dalších městech. „Narazili jsme na to třeba i v Liberci,“ dodal.

Studentské vízum mohou cizinci získat i na zahraničních pobočkách českých škol. V této souvislosti prověřuje akreditační komise například Bankovní institut a jeho pobočky na Ukrajině a v Maďarsku. Podle předsedkyně komise Vladimíry Dvořákové tam probíhá výuka oborů, pro které škola nedostala povolení. S tím nesouhlasí prorektor institutu Josef Benda. „Výuka zde probíhá v souladu s akreditací, je zajišťována profesory a docenty, jejichž působení je schváleno vedením,“ tvrdí.


Dalším problémem jsou falešné dokumenty. Z dvaceti kopií maturitních vysvědčení, které předložili zahraniční uchazeči o studium na Vysoké škole finanční a správní, se devět ukázalo jako falzifikáty, jak potvrdila rektorka školy Bohuslava Šenkýřová. Případem se zabývá policie. Zneužívání vysokých škol má změnit nový zákon, který připravuje ministerstvo vnitra.