Cizinci se kvůli povolení k pobytu hlásí na univerzity

Praha - Cizinci mají nový způsob, jak získat povolení k pobytu v Česku. Vedle fingovaných svateb a uznání otcovství se teď hlásí na vysoké školy. Na ty soukromé se přitom dostanou docela snadno i bez zkoušek - stačí zaplatit školné. Ve svém pondělním vydání o tom píše časopis Profit. Mnozí ze zahraničních uchazečů o studium také prokazují své vzdělání falešným maturitním vysvědčením.

V České republice nyní studuje asi 35 tisíc cizinců, většina z nich na veřejných školách. Ti, kteří školu využívají k legalizaci pobytu, se hlásí většinou na soukromé, kde tvoří 16 procent studentů. „Jednoznačně tím porušují zákon, protože při vydání povolení je jasně vymezen účel pobytu,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Podle Tomáše Haišmana, ředitele Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR, není tato praxe běžná pouze v Praze, ale i v dalších městech. „Narazili jsme na to třeba i v Liberci,“ dodal.

Studentské vízum mohou cizinci získat i na zahraničních pobočkách českých škol. V této souvislosti prověřuje akreditační komise například Bankovní institut a jeho pobočky na Ukrajině a v Maďarsku. Podle předsedkyně komise Vladimíry Dvořákové tam probíhá výuka oborů, pro které škola nedostala povolení. S tím nesouhlasí prorektor institutu Josef Benda. „Výuka zde probíhá v souladu s akreditací, je zajišťována profesory a docenty, jejichž působení je schváleno vedením,“ tvrdí.


Dalším problémem jsou falešné dokumenty. Z dvaceti kopií maturitních vysvědčení, které předložili zahraniční uchazeči o studium na Vysoké škole finanční a správní, se devět ukázalo jako falzifikáty, jak potvrdila rektorka školy Bohuslava Šenkýřová. Případem se zabývá policie. Zneužívání vysokých škol má změnit nový zákon, který připravuje ministerstvo vnitra.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové