Respekt: Nadřízená nabádala nevyšetřit kauzu Drobil

Praha - Žalobkyně Jana Hercegová z městského státního zastupitelství nabádala podřízenou obvodní státní zástupkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou, aby se nesnažila vyšetřit podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Napsal to týdeník Respekt ve svém nejnovějším vydání s odvoláním na dokument podepsaný Hercegovou.

Dokument č. 1439, který má týdeník k dispozici, zároveň žalobkyni upozorňuje, že vzepřít se tomuto „doporučení“ není možné. Hercegová obvinění odmítla. „Že to nechci prověřit, je nehorázné tvrzení,“ řekla Respektu. Jde podle ní o věc, která není určena médiím, ale „je čistě pro stupně státního zastupitelství“. Pokorná prý mluví podobně. „Žádný dopis na mě nemůže a nebude mít vliv,“ cituje ji týdeník.

Na kauzu údajné korupce na SFŽP upozornil později odvolaný ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím tajně pořízených nahrávek. Na nich poradce tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Nahrávky poté zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD), ještě předtím stihl Drobil Michálka odvolat. Ministr, který veškerá obvinění odmítl, se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat.

Video Reportáž Lukáše Pospíšila
video

Reportáž Lukáše Pospíšila

Případem se podle Respektu zpočátku z vlastní aktivity zabývali dva žalobci - Pokorná a Adam Borgula ve svých okrscích Praha 1 a Praha 4. V lednu se prý u nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana konala porada, které se kromě dvou uvedených účastnili i Hercegová a vrchní žalobce Vlastimil Rampula. „Šéfžalobce Zeman je na zmíněné poradě vyzval, ať pátrání spojí v jedno, protože jedině to může vést k úspěšnému odhalení úplatkářů,“ píše Respekt, podle něhož ale Zemanův apel nevyslyšeli. „A rozsekanou kauzu naopak po třech měsících uzavřeli s tím, že se nic protizákonného nestalo,“ dodává. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) pak ale nařídilo prověřování bývalého ministra životního prostředí zahájit, protože podle NSZ je podezřelý z korupce.

Hercegová: Jde o nelegální únik informací

Poté se podle týdeníku do věci vložila žalobkyně Hercegová a Pokorné, své podřízené, prý zmíněným neveřejným dopisem vysvětlila, jak má dál věc vyšetřovat. Z dokumentu údajně jasně vyplývá, že by Pokorná měla jít Drobilovi „na ruku“. „Drobil nevybízel Michálka ke zničení důkazů. Celý rozhovor je též v duchu, aby fond řádně fungoval. Jednoznačně též nezaznělo, že pokud Michálek nahrávku nezničí, že bude odvolán, nebo, že pokud ji zničí, tak bude jmenován náměstkem,“ píše podle týdeníku v dokumentu Hercegová a vyhrazuje si, že jakýkoli další postup musí dopředu dostat ke schválení. Podle Hercegové jde o nelegální únik informací. „Již jsem zahájila interní šetření,“ řekla Respektu.

Náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek podle týdeníku uvedl, že o tom s reportéry hovořit nebude. „Nemám zájem,“ řekl. Pod Grygárka a jeho šéfa Vlastimila Rampulu přitom všechny důležité kauzy spadají, neboť právě oni ručí za jejich úspěšné vyšetření, píše Respekt.

Přerušené vyšetřování i v kauze IPB

V tom samém článku zmiňuje týdeník také další případ, a to kauzu spojenou s bývalou Investiční a poštovní bankou (IPB), kde šlo podle Respektu o „složitý podvod s dluhopisy,“ vyšetřovaný policií od roku 2001. O dva roky později bylo obviněno sedm vrcholných manažerů banky z několika trestných činů. Věc prý od počátku dozorovala Darja Dunajová z vrchního státního zastupitelství a v roce 2007 dovedla případ až k soudu. V dubnu 2008 vynesl soud nepravomocný rozsudek, manažeři byli osvobozeni. Dunajová se proti rozsudku neodvolala. Respekt uvádí, že se dozvěděl o existenci dosud neznámého záznamu žalobkyně. „Dunajová v něm podle dostupných informací píše, že její nadřízený Rampula jí dal ústní příkaz, aby se v kauze bezprostředně po vynesení rozsudku neodvolala,“ uvedl týdeník. Bylo to prý v době, kdy nemělo být vůbec známo, jaký verdikt soud vynese.

Nejvyšší státní zástupce Zeman navrhl v březnu Rampulovo odvolání. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) řekl, že by ho odvolal, podle něj mu to však neumožňuje zákon.