VV obrátily, staví se proti snížení rodičovské

Praha - Reforma rodičovské, kterou vláda schválila před necelým týdnem, je ohrožena. Postavily se totiž proti ní vládní Věci veřejné, bez kterých ji koalice ve sněmovně neprosadí. Nejmenší vládní straně se nezamlouvá, že reforma počítá i se snížením tříleté rodičovské dovolené. Ještě před pěti dny s ní přitom ministři Věcí veřejných souhlasili. Poslanci budou o rodičovské rozhodovat v červnu.

Tříletá rodičovská dovolená představuje jednu z nejoblíbenějších dávek. Vybírá si ji každý rok osmdesát procent rodin, kterým se narodí malé dítě. Teď se kvůli jejímu chystanému snížení znovu hádá vládní koalice. Zatímco ODS a TOP 09 by nižší tříletá rodičovská nevadila, Věci veřejné jsou zásadně proti. „Hlasovat pro ni nebudeme, protože je v rozporu s programovým prohlášením vlády, které říká, že se nebude tříletá rodičovská v žádném případě snižovat,“ podotkl Michal Babák, ekonomický expert strany.

Členové vlády za Věci veřejné přitom ještě minulou středu snížení tříleté rodičovské podpořili. „Zřejmě to našim ministrům uniklo, protože to bylo schváleno v celkovém balíku sociálních reforem,“ prohlásil Babák. Návrh ministra práce Jaromíra Drábka počítal se sjednocením dvouleté, tříleté i čtyřleté rodičovské na 220 tisících korunách, a to bez ohledu na to, jak dlouho ji rodiče budou dostávat. Tříletá rodičovská je dnes proti ostatním výhodnější, proto by se jí dotkla reforma nejvíc.

Video Reportáž Petra Vaška
video

Reportáž Petra Vaška

Zatímco rodiče, kteří zůstanou doma s malými dětmi tři roky, mají přijít o pětistovku měsíčně, ostatní si mírně polepší. Například dvouletá rodičovská vzroste měsíčně skoro o 200 korun.

Snížení tříleté rodičovské se mělo týkat až lidí, kteří o ni zažádají po 1. lednu 2012. „Mám tříletou variantu a i v současné době si myslím, že je to tak na hranici únosnosti - i tak obracíme každou korunu v dlani,“ řekla Vendula Linková. Bez Věcí veřejných přitom vláda reformu rodičovské neprosadí. Opozice totiž koalici nepomůže. „Sociální demokracie zásadně nesouhlasí s tím, aby se krátila tříletá rodičovská, protože ji využívá zdaleka nejvíc rodičů,“ konstatoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24