Provoz na dálnicích výrazně narostl, ubylo ale nákladních aut

Praha - Provoz na českých dálnicích za posledních pět let podstatně narostl. Přibylo motocyklů, ale naopak ubylo nákladních aut. Nejvytíženější je D1. Před Prahou po ní projede průměrně přes devadesát tisíc aut za 24 hodin, což je třikrát víc než po jakékoli jiné tuzemské dálnici. Nová data plynou z výsledků sčítání dopravy, které má Česká televize jako první k dispozici. Podrobné výsledky sčítání si lidé mohou prostudovat na webových stránkách ŘSD. Celý projekt stál 133 milionů korun, závěry teď budou k dispozici odborníkům.

Dálnice jsou podle aktuálního sčítání v průměru využívány čtyřikrát častěji než silnice prvních tříd. „Průměrná intenzita dopravy na tzv. jedničkách je zhruba sedm tisíc aut za den, zatímco na dálnicích to je skoro dvacet osm tisíc vozidel,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Sčítání dopravy zároveň potvrdilo vstupní hypotézy statistiků. V místech, kde se za posledních pět let podařilo postavit nové dálnice nebo obchvaty, provoz výrazně poklesl. Vzrostl naopak u silnic, které spojují krajská města a není v jejich blízkosti jiná alternativa. „Příkladem komunikace s výrazným poklesem je například silnice mezi Poděbrady, Chlumcem nad Cidlinou a Hradcem Králové, tam je úbytek aut v hodnotě 83 procent,“ uvádí Jindřich Frič z Centra dopravního výzkumu. „Je to samozřejmě pozitivní důsledek výstavby dálnice D11,“ dodal.

Video Reportáž Luboše Rosího
video

Reportáž Luboše Rosího

Překvapením pro hodnotitele ale byly úseky, které se od posledního sčítání dopravně nezměnily, ale přesto na nich aut podstatně přibylo. „Mezi taková místa s významným nárůstem řadíme například úsek na komunikaci D2 v místě napojení na dálnici D1. Proti roku 2005 tam došlo k nárůstu až o 28 procent,“ vypočítává Frič. K nejvýraznějšímu skoku došlo v lokalitě až v posledních třech letech. Dalším příkladem je cesta mezi Plzní a Českými Budějovicemi.

Jindřich Frič:

„Tyto výsledky jsou velice zásadní pro státní správu, kvůli výstavbě, údržbě, rekonstrukci silniční sítě, samozřejmě jsou důležité i pro projektanty, kteří podle nich mohou projektovat nové komunikace.“

Silničáři se zaměřili i na to, jaký typ aut v Česku jezdí. „Co se týče vozového parku, tak byl zaznamenán nárůst motocyklové dopravy, naproti tomu pokles nákladní dopravy,“ uvedla Vápeníková. Poznatky z měření jsou podle ní důležité nejen pro plánování staveb, ale i pro zjištění vlivu dopravy na životní prostředí.  

Vývoj průměrné denní intenzity na úseku Brno-jih (D1xD2) - Brno, Chrlice
Vývoj průměrné denní intenzity na úseku Brno-jih (D1xD2) - Brno, Chrlice
Více fotek
  • Vývoj průměrné denní intenzity na úseku Brno-jih (D1xD2) - Brno, Chrlice autor: ČT24, zdroj: Centrum dopravního výzkumu http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2578/257766.jpg
  • Dálnice D11 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1738/173710.jpg