Situaci v pražské ODS chce řešit už i premiér

Praha - Premiér Petr Nečas je znepokojený vývojem situace v pražské ODS a rozhodl se ji řešit. Chce se proto setkat jak s primátorem Bohuslavem Svobodou, tak i s šéfem pražské ODS Borisem Šťastným. Strana je rozdělena na dvě frakce, v současné době se třeba nedokáže shodnout na rozdělení peněz jednotlivým městským částem. Objevily se dokonce hlasy, že primátorovi hrozí odvolání z funkce. Svoboda také kritizuje, že v Nečasově vládě zůstávají Věci veřejné.

„Je to rozumné, schůzku velmi vítám. Ani já nejsem spokojen s tím, že pan primátor Svoboda se rozhodl postavit proti vládě Petra Nečase. Stejně tak jeho výroky o kandidatuře na místopředsedu strany, když letošní kongres nemá být volební, pokládám vůči panu premiérovi za nevhodné,“ řekl Šťastný. V rozhovoru pro ČT ale zároveň odmítl, že existuje nějaký spor mezi ním a primátorem: „Má mojí absolutní podporu.“

Šťastný: Svoboda hází Nečasovi klacky pod nohy

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Svoboda svůj výrok o Věcech veřejných hájí. Nečase podle svých slov „absolutně podporuje“: „Vyjádřil jsem svůj osobní názor, že je pro mne těžko stravitelné respektovat v rámci nutnosti prosazení reforem osoby, které jsou spojovány s privátním sledováním spoluobčanů nebo předáváním jakýchsi obálek.“ Popřel také, že by svolal mimořádný volební sněm pražské ODS. Pokud se ale v budoucnosti uskuteční, snažil by se podle svých slov stát šéfem občanských demokratů v metropoli. Současná politická situace ale podle něj zralá na svolání mimořádného sněmu není.

Petr Nečas:

„O věci musíme vážně jednat. Pro řešení situace v pražské organizaci existují standardní politické mechanismy a věřím, že pražský region situaci vyřeší ku prospěchu celé ODS.“

Spor v Praze se nyní točí především kolem rozdělení téměř půlmiliardové rezervy mezi jednotlivé městské části. Rozhodla o něm minulý týden pražská rada a řadě starostů se nelíbí, že mají dostat výrazně méně peněz, než kolik požadovali. 12 radnic dokonce nemá dostat ani korunu. Zastupitelstvo bude o návrhu hlasovat příští týden. Svoboda kritiku označil za politický boj. „Jsou to spory, které se musí probrat, prodiskutovat, prohádat uvnitř ODS a potom ten závěr musí být společný,“ dodal.

Šťastný tvrdí, že nejde o osobní ani vnitrostranický spor, ale o problém komunikace mezi členy zastupitelského klubu. Další členové ODS ale mluví o neshodách mezi křídlem ODS kolem primátora a občanskými demokraty blízkými podnikateli Tomáši Hrdličkovi. Někteří spolupracovníci primátora také pod podmínkou anonymity poukazují na to, že část politiků Svobodovi předává nepravdivé informace. Dostává podle nich například zkreslené podklady pro jednání rady. „Já bych tu vinu neviděl úplně u pana primátora, já si myslím, že mu někdo špatně radí,“ řekl ČT starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský.

Kolik dostanou městské části
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24