Trestný čin při vyšetřování VV policisté nespáchali

Praha - Detektivové z protikorupční policie při vyšetřování kauzy údajné korupce ve Věcech veřejných (VV) nespáchali trestný čin. Dospěla k tomu inspekce policie, která se případem zabývala na základě podnětu bývalých náměstků šéfa Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Zdeňka Tomici a Tomáše Krůla. Kauzu nyní dostalo státní zastupitelství k posouzení, zda kriminalisté prověřování protahovali. Policejní prezidium má pak rozhodnout, jestli se policisté nedopustili přestupku.

„Po vyhodnocení podání nebylo pracovníky Inspekce policie ČR ve věci zjištěno podezření ze spáchání trestného činu,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová. Případem se tak má podle ní zabývat pražské městské státní zastupitelství a nadřízení šéfa ÚOKFK Tomáše Martince. Policejní prezident Petr Lessy ihned poté, co se informace objevila v médiích, odmítl podezření z průtahů. Uvedl také, že podle dozorové státní zástupkyně probíhá šetření standardně.

Někdejší náměstci ředitele protikorupční policie podle dřívějších informací Hospodářských novin (HN) tvrdí, že vedení útvaru záměrně brzdilo vyšetřování údajných úplatků neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bárty exposlancům Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi. Detektivové podle nich například začali případ vyšetřovat až po týdnu.

Oba bývalí náměstci podle HN také tvrdí, že chtěli případ vyšetřovat jako korupci ihned poté, co se informace o podezření z korupce začátkem dubna objevily v tisku. Martinec prý ale kauzu předal specialistům na daňové úniky a případní pachatelé mohli mít možnost připravit si dopředu obhajobu. Podle šéfa protikorupční policie to však bylo proto, že už dříve na policii přišel podnět, aby se zabývala hospodařením VV.

Deník následně uvedl, že pochybnosti ohledně postupu policie vyjádřila i obvodní státní zástupkyně pro Prahu 5 Hana Vrbová, která na případ dohlíží. Označila ho za nelogický. Náměstci jen pár dní po vypuknutí skandálu VV u protikorupční policie skončili. Protikorupční policie zahájila trestní řízení v kauze údajného uplácení poslanců VV 11. dubna. Trestní oznámení na Bártu podali bývalí poslanci Škárka a Kočí o pět dní dříve. Kriminalisté se případem zabývají s podezřením na spáchání trestných činů podplacení a neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24