Heger na Žofínském fóru vysvětloval, kde vzít chybějící miliardy

Praha – Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dnes na Žofínském fóru vysvětloval, jak chce nahradit výpadek deseti miliard pro příští rok. Část by mělo nahradit vyřazení amalgámových plomb a levných léků do 50 korun z veřejného pojištění. Heger chce také vzít třetinu rezerv z účtů zaměstnaneckých pojišťoven. Méně peněz by mělo dostat lázeňství, snižovat se mají výdaje na zdravotnické prostředky a úspory by měly přinést i elektronické aukce na léky.

„Pacienti nepocítí zhoršenou ekonomickou situaci v tom smyslu, že by se stala zdravotní péče nedostatkovou nebo klesla její kvalita,“ ujišťoval ministr. Návrhy předloží ve středu zdravotnímu výboru a večer K9.

Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění chce ministr přilít do zdravotnictví pět miliard korun - norma zvýší poplatek za den pobytu v nemocnici z 60 na 100 korun, změní tvorbu cen a úhrad léků, takže klesnou jejich ceny, zruší zákaz připlácení na lepší péči a umožní fúze zdravotních pojišťoven. Novelu už schválila sněmovna a teď je ve zdravotním výboru. Ten dostane od Hegera dalších 17 bodů, z nichž na 15 se shodla K9.

Nedořešeno ovšem stále zůstává případné vyřazení plomb z úhrad. Heger i tak věří, že se to nakonec podaří prosadit, zdravotní pojištění by tím totiž ročně ušetřilo asi dvě miliardy. Tím pádem má být více peněz na náročnější léčbu.

Půl miliardy chce Heger získat vyřazením levných a podpůrných léků z úhrad pojišťoven, pacienti by si je platili sami. Další 0,2 miliardy očekává od nákupu levnějších variant zdravotnických prostředků, 0,25 miliardy přinesou elektronické aukce na léky a 0,3 miliardy zrušení odkladného účinky rozhodnutí o cenách léků. Vyřazení části lázeňské péče z úhrad a omezení příspěvků na pobyt má přinést půl miliardy ročně.

Zaměstnanecké pojišťovny mají podle Hegera nyní na rezervních účtech 16 miliard, třetinu jim tedy vezme. Další 0,75 miliardy dostane do systému zrušením zajišťovacích fondů zaměstnaneckých pojišťoven.