Na údajné Drobiszovo uplácení upozornil policii anonym

Olomouc – Výslechem svědků dnes pokračovala u okresního soudu v Olomouci úplatkářská aféra mezi fotbalovými celky Sigma Olomouc a Bohemians Praha. Jeden z kriminalistů v soudní síni vypověděl, že na celý případ policii upozornil anonym. Osoba pod jménem Vlasta mu prý donesla notářské zápisy hráčů Bohemians. Stalo se tak devět měsíců od doby, kdy tehdejší hráči Bohemians Praha údajně převzali 300 tisíc korun od olomouckého brankáře Petra Drobisze. Důvodem údajného úplatku měla být snaha, aby v závěrečném kole předminulé sezony první ligy Pražané v Olomouci prohráli, a domácí si tak mohli vybojovat postup do Evropské ligy.

Žalobce obžaloval Drobisze z podplácení, bývalého prezidenta Bohemians Praha Karla Kapra a tehdejší hráče střížkovského klubu Miroslava Obermajera a Davida Zoubka pak z přijímání úplatku. Převzetí peněz tehdejší hráči Bohemians u soudu přiznali, uvedli však, že to bylo kvůli snaze odhalit korupci, což zase odmítá Drobisz.   

Kriminalista z brněnského Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Stanislav Švábenský dnes před soudem uvedl, že poznatek o korupci mezi fotbalovými kluby získal v únoru loňského roku od osoby vystupující pod jménem Vlasta. „Dostal jsem od něj záznamy notářského zápisu týkající se převzetí úplatku. Nekomentoval, jak se k tomu dostal. Uvedl, že fotbalový klub Sigma může být napojen na policisty z Jihomoravského kraje a že má být věc předána do Prahy,“ vypověděl kriminalista. Osoba mu údajně volala na jeho služební mobil. Muže prý neznal. Podle jeho odhadu se však pohyboval ve fotbalovém prostředí.   

Video Soud stále rozplétá korupční kauzu
video

Soud stále rozplétá korupční kauzu

Před odevzdáním kauzy do Prahy si kriminalista ověřoval informace u bývalého prezidenta Bohemians Praha Karla Kapra. Anonym mu prý řekl, že informace jdou od něj. „Kapr mi řekl, že to souhlasí a že už ani nedoufal, že bude od policie kontaktován. Z rozhovoru vyplynulo, že nevěděl, co s tím,“ doplnil Švábenský.  

Před soudem dnes vypovídala také znalkyně z pražského kriminalistického ústavu, která zpracovávala výpovědi na detektoru lži. Při fyziodetekčním vyšetření se u aktérů pražských Bohemians ukázalo, že neodpovídají na některé otázky upřímně. Zvýšené hodnoty se ukázaly například u Obermajera po otázce, zda dostal peníze od Drobisze. Znalkyně však upozornila na to, že vyšetření bylo ovlivněno velkým množstvím informací, které se objevily v médiích, i časovou prodlevou.   

Kapr peníze od hráčů převzal v květnu 2009, pokus o uplácení však oznámil až v březnu loňského roku. Celou dobu se prý snažil opatřit důkazy, například výpisy z telefonních hovorů. Kaprovu verzi potvrdil dnes i jeho advokát, který uvedl, že peníze schoval k sobě do úschovy. 

Zvrat v případu přinesl během úterního jednání bývalý sportovní šéf fotbalistů Sigmy Olomouc Jiří Kubíček, který obvinil ze zosnování úplatkářské aféry trenéra Zdeňka Psotku a ředitele klubu Jaromíra Gajdu. Soudu předal nahrávky, které si tajně pořídil při rozhovoru s pokladníkem klubu. Soudce je zatím nepustil. Podle právního zástupce olomouckého klubu Petra Konečného může stát za jednáním Kubíčka to, že se s ním klub dosud finančně nevyrovnal. Ten to však popírá.