Koalice přerušila jednání o změnách ve vládě

Praha – Koaliční lídři se sešli k jednání o personálních změnách ve vládě, skončilo ale bez výsledku. Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek novinářům řekl, že vyjednávači si sdělili svá stanoviska a diskusi přerušili, aby návrhy projednali ve vedení svých stran. Sejít by se znovu měli o víkendu, podle neoficiálních informací v neděli večer.

ODS měla na schůzce znovu nabídnout Věcem veřejným funkci předsedy legislativní rady vlády. Nejmenší vládní strana to ale zatím odmítá a žádá odchod ministra obrany Alexandra Vondry a ministra zemědělství Ivana Fuksy (oba ODS). Jejich odchod byl totiž podle VV součástí dubnové dohody, po níž opustil ministerstvo vnitra předseda VV Radek John.

Neformální lídr VV Vít Bárta chtěl podle neoficiálních informací z dnešní koaliční schůzky odejít tak, aby stihl večerní divadelní představení. Při rychlém odchodu ze Strakovy akademie ale tyto informace novinářům nepotvrdil.

Zatímco vyjednávači TOP 09 odešli ze Strakovy akademie chvíli po Bártovi, občanští demokraté zůstali i se stranickým předsedou a premiérem Petrem Nečasem necelou hodinu, aby probrali další postup. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová a šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura potom novinářům potvrdili, že jednání budou pokračovat, a to i na půdě ODS. Grémium strany se sejde v pátek.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas již dopoledne uvedl, že pokládá za logické, aby člověk nominovaný VV opět usedl do křesla vicepremiéra pro boj s korupcí. John, který v této nové funkci krátce působil, ji ale označil za vyprázdněnou. Strana podle něj má nárok na znovuobsazení ministerstva vnitra, které po Johnovi v dubnu převzal někdejší elitní policista Jan Kubice, protože Nečas nesplnil svůj tehdejší slib výrazně personálně obměnit vládu.

Premiér Petr Nečas
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24