Ministerstvo financí v kauze ProMoPro porušilo ochranu dat

Praha – Ministerstvo financí porušilo v kauze firmy ProMoPro zákon o ochraně osobních údajů, když v polovině února zveřejnilo informace o pohybu na bankovních účtech majitelů firmy bez jejich souhlasu. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu osobních údajů a nařídil informace odstranit z webových stránek ministerstva, což už ministerstvo splnilo, a případ postoupil do správního řízení, na jehož konci zřejmě ministerstvo čeká finanční postih. Mluvčí úřadu Hana Štěpánková však výši pokuty nechtěla odhadovat. Ochránci soukromí obvykle udělují sankce v řádu desetitisíců korun.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) reagoval slovy, že informace byly zveřejněny na jeho příkaz, za pochybení má tedy osobní odpovědnost a na případné pokutě se hodlá finančně podílet. „Já jsem veřejnou výzvu pana ředitele ProMoPro Jaroslava Veselého, abychom zveřejnili všechno, co víme, bral jako jeho souhlas s uveřejněním osobních údajů. O to více komické mi přišlo, když si na to stěžoval. Asi netušil, kolik toho víme,“ řekl Kalousek. Rozhodnutí úřadu podle svých slov nechápe, ale musí jej akceptovat.

ÚOOÚ prošetřoval ministerstvo kvůli informacím o bankovních převodech v souvislosti se spornou vládní zakázkou pro firmu ProMoPro během českého předsednictví EU, které úřad zveřejnil na tiskové konferenci letošního 17. února. Ministr financí Miroslav Kalousek a jeho podřízení na ní zveřejnili všechna svá zjištění včetně informací o soukromých účtech majitelů firmy, která podle nich vedla k podání trestního oznámení kvůli zakázce. „Osobní údaje zde byly zveřejněny v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů, protože osoby, jimž údaje náležejí, k tomu nedaly souhlas,“ uvedla Štěpánková.

ProMoPro způsobila rozruch kolem předsednictví

Společnost ProMoPro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech. Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení, od úřadu vlády za ni dostala zaplaceno téměř 551 milionů korun. Ministerstvo v únoru uvedlo, že není zřejmé, co stát získal za zhruba 240 milionů korun. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku.

Trestní oznámení podali i majitelé firmy ProMoPro, kteří se obrátili i na ÚOOÚ kvůli tomu, že do médií unikly podrobné informace o jejich bankovních transakcích. Případ vyšetřuje policie i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. ČSSD kvůli kauze požádala o mimořádnou schůzi sněmovny, která by měla pokračovat příští týden. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který byl v době předsednictví vicepremiérem pro EU, čelí tlaku na odstoupení.

Ředitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24