Průzkum: Dodržování předpisů řidiče nečiní lepším

Praha – Řidiči jsou přesvědčeni o tom, že dobrým řidičem nemusí být ten, který bezvýhradně dodržuje pravidla silničního provozu. Vyplývá to z průzkumu společnosti TNS AISA, ve kterém odpovídalo tisíc řidičů a řidiček. Na jedné straně se více než polovina z nich označila za velmi dobré řidiče, současně ale téměř tři čtvrtiny přiznaly, že pravidla občas porušují. Podle 42 procent respondentů se v posledním roce zhoršilo chování ostatních řidičů na silnicích, největší nebezpečí přitom podle výsledků výzkumu představují agresivní řidiči a řidiči motocyklů.

Z přestupků, ke kterým se respondenti přiznali, patří především překračování povolené rychlosti (78 procent z řidičů, kteří občas porušují předpisy). Mezi muži je časté také používání mobilního telefonu bez hands-free, ženy zase nedávají přednost chodcům na přechodu. „Češi jsou na jedné straně sebevědomí a označují se za nadprůměrné či velmi dobré řidiče, ale zároveň přiznávají nezodpovědnost za volantem a porušování pravidel silničního provozu. Překvapením pro nás je to, že podle našeho výzkumu se přestupků dopouští stejné procento mužů i žen,“ zhodnotil výsledky výzkumu generální ředitel pojišťovny Direct Ján Čarný.

Mezi nejnebezpečnějšími přestupky je podle většiny dotázaných řidičů i jimi „oblíbená“ nepřiměřená rychlost. Nejhorší jsou ale podle průzkumu ti řidiči, kteří ji kombinují s nebezpečným předjížděním a nedodržováním bezpečné vzdálenosti mezi vozy.

Situaci na silnicích by zlepšila především častější přítomnost policistů a zpřísnění trestů za řízení pod vlivem alkoholu, shodli se respondenti. Pomohlo by také zlepšení stavu silnic.

Řidiči se také kladně staví k možnosti stanovovat výši pokut podle výše příjmů řidičů. S opatřením, které nedávno představilo ministerstvo dopravy, by podle výsledků průzkumu souhlasilo 52 procent oslovených. Proti se staví jen třetina respondentů.