Wolf napadl u soudu únik informací ze spisu

Praha - Krajský soud v Ostravě dnes začal řešit případ exposlance Petra Wolfa, který je obžalovaný z dotačního podvodu. Wolf u soudu napadl únik informací ze spisu. Mladá fronta Dnes podle něj zveřejnila informace, které mohou ovlivnit svědky. Předseda senátu Miroslav Mucha ale jakýkoliv únik informací ze soudu odmítl. Policie Wolfa viní z úvěrového podvodu a ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a porušování autorského práva. Podle policistů zneužil několikamilionové státní dotace prostřednictvím své firmy UT 2002, za což mu hrozí až 10 let vězení. Proces potrvá do příštího týdne, 11. července bude pokračovat výslechem svědků, kterých má být 70. Před soudem stojí také Wolfova manželka Hana, která se později místo něho stala jednatelkou firmy.

„Je naprosto vyloučeno, aby došlo k jakémukoliv úniku informací ze spisu. Spis byl celou dobu u mě v kanceláři, do spisu nikdo nenahlížel,“ uvedl soudce. Doplnil ale, že obžalobu dostaly i subjekty podle trestního řádu, tedy obžalovaní, obhájci a ministerstvo životního prostředí. 

Deník v úterý uvedl, že se Wolfovi v roce 2008 vyplatilo, když přeběhl a hlasoval s vládou Mirka Topolánka. UT 2002 totiž nemusela ministerstvu vrátit dotaci, kterou podle úřadů zneužila. Resort v čele s Martinem Bursíkem (SZ) tehdy s Wolfem uzavřel dohodu o narovnání, v níž se úřad vzdal nároků na vrácení peněz. Právě Bursík má u soudu vystoupit jako svědek. Na zjištění deníku dnes reagoval i expředseda ČSSD Jiří Paroubek. „Šlo o zcela připravenou akci, spiknutí mafiánského typu, dotlačit jej na stranu vlády,“ řekl na tiskové konferenci. Do chvíle, kdy Wolf fungování vlády podpořil, ministerstvo podle něj po poslanci „tvrdě šlo, pak vyměklo“.

Video Rozhovor s Daliborem Bártkem
video

Rozhovor s Daliborem Bártkem

Jiří Paroubek:

0„Ministerstvo životního prostředí postupovalo účelově v zájmu udržení Topolánkovy vlády u moci. Uzavření tajné dohody o narovnání mezi Wolfovou firmou UT 2002 a ministerstvem bylo jasnou odměnou za to, že Wolf v říjnu 2008 při hlasování o nedůvěře podpořil svým hlasem další existenci zprofanované Topolánkovy vlády.“  

Státní zástupce Dušan Táborský četl příklady zneužití dotace v obžalobě více než hodinu. Wolf například nepravdivě deklaroval, že na projektu bude spolupracovat s některými odborníky z vysokých škol. Přitom někteří o tom ani nevěděli. Z dotace zaplatil statisíce korun za analýzu neexistující mezinárodní firmy nebo za kompiláty stažených zpráv z internetu. Podle obžaloby by ministerstvo vůbec dotaci neposkytlo, pokud by Wolf předložil pravdivé údaje. „Text výroku obžaloby považuji za velmi nepřehledný. Jsou v ní uvedeny skutečnosti, se kterými nemohu souhlasit,“ prohlásil Wolf.  

Celková škoda je vyčíslena na 11,069 milionu korun

Wolfovu ostravskou firmu začala protikorupční policie vyšetřovat 26. září 2008. Trestní stíhání bývalého ostravského zákonodárce začalo 13. listopadu 2009 poté, co ho zbavila imunity Poslanecká sněmovna. Firma UT 2002 získala od ministerstva životního prostředí v letech 2004 až 2007 na dva projekty na podporu životního prostředí celkem více než 11 milionů korun. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu a ministerské kontroly ale byly miliony z dotací vyplaceny neoprávněně například za fiktivní náklady nebo práce opsané z internetu.

Wolf se stíháním od počátku nesouhlasí, kauza je podle něj politicky motivována, poukazuje především na ČSSD. 22. června 2008 totiž opustil její poslanecký klub i stranu a několikrát hlasoval s Topolánkovou vládou. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že mu v únoru při volbě prezidenta tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek hrozil zveřejněním informací o údajných nesrovnalostech při čerpání dotací, když nezvedne ruku pro Jana Švejnara. Paroubek pokus o vydírání popřel a tvrdil, že Wolfa si naopak koupila vládní ODS. 

Kauza přispěla na jaře 2009 i k pádu Topolánkovy vlády. Vyšlo totiž najevo, že se premiérův spolupracovník Marek Dalík pokoušel přesvědčit Českou televizi, aby v pořadu Reportéři ČT nevysílala o poslanci reportáž.