Komunisté se opět pustili do zákona o třetím odboji

Praha - Poslanecká sněmovna dnes po bouřlivé diskusi poslala zákon o protikomunistickém odboji do závěrečného schvalování. Komunisté ale označili zákon za paskvil a navrhli jeho zamítnutí. Koaliční poslanci pak vesměs opustili při vystoupení komunistů sál. V závěrečném schvalování se bude na návrh KSČM hlasovat o jeho zamítnutí, ale také o odlišné předloze, kterou připravila Konfederace politických vězňů. Koaliční předlohu ale sněmovna s největší pravděpodobností schválí, ochotu pro ni hlasovat vyjadřují i sociální demokraté. Komunisté naopak hrozí Ústavním soudem.

„Jde o to odvrátit pozornost od problémů této země,“ komentovala předlohu o odboji Marta Semelová (KSČM). Místopředseda komunistů Stanislav Grospič poukazoval na to, že zákon předložila koalice v době, kdy se zvyšují ceny řady komodit, zvýší se daň z přidané hodnoty a čtyři pětiny lidí nesouhlasí s kroky kabinetu. Vláda podle něho chce glorifikací svých hrdinů, které si musí vytvořit a zaplatit z vyšších daní, odvést pozornost od současné situace. Miroslav Grebeníček (KSČM) například podotkl, že mezi lety 1948 a 1989 nebyl válečný stav a lež, že byl, zůstane lží i po jejím uzákonění.

Grospič: Šlo o rozvracení státu placené západními centrálami

Koaliční návrh popisuje formy odboje a odporu a vymezuje lidi, na které by se nevztahoval. Překážkou by bylo například jejich zaměstnání u bezpečnostních složek, členství v komunistické straně či v Lidových milicích. Účastníci třetího odboje by pak osvědčením mohli získat v některých případech postavení válečných veteránů stejně jako ti, kteří bojovali proti nacismu za druhé světové války a nebyli vojáci. Tím by jim vznikl nárok na některé výhody, například ve zdravotní a sociální péči. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak. Odbojáři by také získali ocenění 100 000 korun, pozůstalí po nich pak poloviční částku. V případě, že by měli podprůměrný důchod, byl by jim podle předlohy dorovnán na průměrný. 

Stanislav Grospič: „Navrhovaný zákon o protikomunistickém odboji je plivnutím do tváře všech poctivých lidí.“

Marek Benda: „Nenechám se zatáhnout do této diskuse s poststalinskými poskoky komunistické strany. Ať jsem za to klidně žalován na imunitním výboru.“

Sociálním demokratům se nezamlouvá, že by osvědčení vydávalo ministerstvo obrany na základě odborného stanoviska Archivu bezpečnostních složek, případně Ústavu pro studium totalitních režimů. Chtěli, aby vznikla zvláštní komise. ČSSD se ale zřejmě spokojí s tím, že komise by byla jen odvolacím orgánem k rozhodnutím ministerstva, což koalice pravděpodobně podpoří.

Návrh Konfederace politických vězňů podal ve druhém čtení Petr Hulinský (ČSSD). Konfederace chce jen legalizaci a morální uznání protikomunistického odboje. „Političtí vězni nechtějí nic, žádné peníze, žádné výhody pro veterány, žádné odznaky, žádné papíry,“ uvedla již dříve její předsedkyně Naděžda Kavalírová.