Klaus i Nečas stávku odsoudili, dělá prý z lidí rukojmí

Praha - Prezident Václav Klaus zkritizoval odbory za plánovanou pondělní stávku a odmítl ji jako zneužití odborové organizace k politickému vydírání. Podobně se vyjádřil i premiér Petr Nečas, který respektuje právo zaměstnanců a odborů na vyjádření nesouhlasu s reformami formou protestu a stávky, ale odsuzuje rozsah stávky, která zablokuje chod státu i ekonomiky a zasáhne výrazně do života všech lidí. Vzhledem k tomu, že odbory nechtějí podle Nečase přistoupit na žádný kompromis, vláda ve své snaze prosadit reformy nepoleví.

Vláda podle Nečase s odbory komunikuje a jedná a bude tak činit i nadále. Místo snahy o dohodu se ale prý snaží nedělat reformy žádné, nejsou ochotny přistoupit ke kompromisu a nepřicházejí s racionálními argumenty. Navíc Nečas odbory obvinil, že si berou běžné občany jako živý štít a rukojmí.

Odstoupení od reforem sice podle Nečase nepřipadá v úvahu, může se ale jednat o parametrech jednotlivých reforem. „Nepřipustíme ale ztrátu konkurenceschopnosti tím, že bychom neprovedli reformy,“ vzkázal premiér s tím, že Česko reformy potřebuje víc než před rokem.

Video Brífink Petra Nečase
video

Brífink Petra Nečase

Kalousek: Odbory ani nedodaly připomínky a už stávkují

„Musím říct, že jsem s tím počítal. Nežijeme ve vzduchoprázdu a slyšel jsem to už mnoho dnů, ba týdnů. Tady je mimořádný apetit k demonstraci síly bez ohledu na to, jak budou či nebudou probíhat jednání,“ uvedl ve Studiu ČT24 ministr financí Miroslav Kalousek a potvrdil premiérovo tvrzení, že odbory by chtěly, aby vláda nedělala nic.

„Když slyším, že se bude stávkovat kvůli daňové reformě, tak se musím pousmát. Návrh dňové reformy je v připomínkovém řízení, kde mají odbory připomínkové místo. Já proto ještě oficiálně ani neznám jejich připomínky,“ dodal Kalousek s tím, že návrh ještě neprojednávala ani tripartita a už se stávkuje. Je tedy podle něj zřejmé, že odbory dopředu rezignovaly na sociální dialog, což dali najevo už před třemi měsíci, když odešly od jednacího stolu.

ČSSD stávku podporuje, iniciátorem prý není

0Sociální demokracie nebyla iniciátorem stávky v dopravě, požadavky odborů ale podporuje, reagoval na ohlášenou stávku místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Nejde prý o vydírání, ale je normálním demokratickým způsobem vyjádření názoru. „Sociální demokracie podporuje požadavky, za které budou demonstrovat a stávkovat odboráři. Je to nakonec výsledek neschopnosti vlády najít způsob komunikace se sociálními partnery,“ řekl Škromach. Je podle něj dobře, že lidé nechodí jen jednou za čtyři roky k volbám, ale vyjadřují svůj názor na vládní kroky i jiným způsobem.