Pietní akt připomněl tragédii v Lidicích

Lidice (Kladensko) - Výročí 69 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky si dnes připomněli účastníci pietního aktu v Lidicích na Kladensku. U hromadného hrobu popravených mužů se sešli pamětníci i politici. Lidická tragédie je jedním z nejhroznějších činů v našich dějinách, nemělo by se zapomínat na jména nacistů, kteří tragédii způsobili, prohlásil mimo jiné přeseda Senátu Milan Štěch, který se pietní akce zúčastnil.

„Podle našich odhadů dorazilo zhruba dva tisíce lidí,“ informovala z Lidic redaktorka ČT Ivana Šmelová. Mezi nimi předseda Senátu Milan Štěch a první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

K řečníkům v Lidicích patřila také Miroslava Němcová. „Jestliže dokázala rozpoutat druhou světovou válku země s hlubokou tradicí kultury, vzdělánosti, tak si nutně klademe otázku, zda toto jsou hodnoty, které nás vždycky zachrání před podobným neštěstím,“ obává se předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Reportáž Ivany Šmelové

U 11.6.2011

Vstup Ivany Šmelové

Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Anděla Dvořáková ve svém projevu kritizovala současnou vládu za její vstřícný postoj vůči sudetským Němcům. „Po nás se žádá, abychom se omluvili každému Němci, při tom by se on měl omluvit nám,“ domnívá se.

Předseda sudetoněmecké organizace Franz Pany zrovna dnes při zahájení 62. sudetoněmeckého sjezdu v bavorském Augsburgu vyzval českého prezidenta Václava Klause, aby se omluvil sudetským Němcům za minulá příkoří, jak to nedávno učinila britská královna Alžběta II. vůči Irsku.

Pietní akt začal kladením věnců ke společnému hrobu lidických mužů, lidé položili kytice i k bronzovému sousoší lidických dětí. V poledne následovala tradiční přehlídka souborů ze 14 českých a moravských krajů, kterou zpestřila kromě vystoupení zahraničního souboru ze Slovenska také zpěvačka Aneta Langerová. V minulých letech na přehlídce pravidelně vystupovala Lucie Bílá, která se však letos akce nemohla zúčastnit, jelikož je v zahraniční.

Návštěvníci mohli využít toho, že je dnes v lidickém památníku den otevřených dveří, a vstup do muzea a galerie je tedy zdarma. Například v galerii se nyní koná výstava nejlepších prací Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2011.

0Lidice jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V obci tehdy bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.