Záchranka, hasiči i policie připravují krizové scénáře

Praha - Bez ohledu na to, jak to nakonec vlastně se stávkou bude, pokračují přípravy krizových scénářů. Nejvíc v Praze, které kromě zastavení hromadné dopravy slíbili odboráři ještě i blokády silničních tahů. Policie je připravena okamžitě stanovit objízdnou trasu a provést odklon dopravy.

Záchranná služba proto vyzývá veřejnost, aby o pomoc lékaře volala opravdu jen v nejnutnějších případech. Úředníci dostanou volno, zato zdravotníci a doktoři nastoupí do služby v posile. Podle ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze budou výjezdové skupiny posíleny o dvacet procent a zaměstnanci mají zajištěn do práce odvoz.

Záchranáři doufají, že se jim bude dařit dodržet dojezdový čas, stejně jako hasiči. I se svými obřími auty umějí kolony projet a znají i všechny objížďky. I přesto mají připravený krizový scénář. „V Praze je deset hasičských stanic, takže kdyby se náhodou stalo, že nemůžeme jet z jedné strany, bude vyslána posádka ze strany druhé,“ uvedla mluvčí hasičů Pavlína Adamcová.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Nejjednodušší to zřejmě budou mít strážníci. Auta vymění za kola, motorky nebo koně. Těch mají kolem dvaceti. Posílí také počty hlídek v ulicích.

Na stávku je připravené i ruzyňské letiště. Od tří hodin ráno zajistí pro své klienty a zaměstnance kyvadlovou autobusovou dopravu. Spoje budou jezdit z Dejvické a Zličína. Cestující se ale musí prokázat platnou letenkou a zaměstnanci ID kartou.