Vojáci příliš popíjeli, ale žádné velké tresty je za to nečekaly

Praha - Vedení armády chce zpřísnit boj proti alkoholismu. Vojáci, pokud jsou přistiženi opilí, totiž podle zjištění České televize často odcházejí jen s mírnými postihy, nebo dokonce nejsou potrestáni vůbec. Novela zákona o vojácích z povolání by měla umožnit okamžité odebírání hodností a vyhazov z armády.

Vojáci a alkohol, to je spojení, které je i námětem řady filmových scén a má i historické důvody. Alkohol totiž vždy patřil k armádním deputátům a používal se jako povzbuzení před bojem. V moderní armádě už ale místo nemá, nicméně stále je mezi vojáky rozšířený. Dokladem tohoto tvrzení jsou dva důstojníci Vojenské policie, kteří byli loni před Vánocemi přistiženi opilí přímo na pracovišti.

Jan Čermák, mluvčí Vojenské policie:

1„Jeden pobýval na pracovišti v době svého volna, nebylo možné jej řešit za výkon služby pod vlivem alkoholu. Za samotný pobyt pod vlivem alkoholu ve vojenském objektu mu byl snížen osobní příplatek.“

Video Reportáž Roberta Maleckého
video

Reportáž Roberta Maleckého

To, co by jinde znamenalo okamžitou výpověď, tady skončilo jen mírnými tresty. První z provinilců pobýval na pracovišti v době volna, což podle Vojenské policie nelze řešit jako výkon služby pod vlivem alkoholu.

Přísnému potrestání ušel i druhý důstojník, náčelník oddělení ochrany osob. Prý v onen den neplnil úkoly se zbraní, takže nemohl nikoho v opilosti ohrozit a dostal tak jen na dva měsíce srážku 15 procent z platu. Ministr obrany Alexandr Vondra nechá po upozornění ČT případ znovu prověřit. A do budoucna připravuje i další změny. „Chystáme nový bič v podobě novely zákona o vojácích z povolání. Pokud někdo bude popíjet alkohol, tak budeme mít možnost, aby mu okamžitě byla odejmuta hodnost a aby skončil v armádě,“ dodal Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany.

Vojáci přitom patří z hlediska náchylnosti k pití alkoholu k nejohroženějším profesím. Dokládají to i slova primáře oddělení pro léčbu závislostí VFN Praha Petra Popova: „Zaměstnání, kde se pojí vyšší míra stresu s malou možností nějak relaxovat, odpočinout si, vypnout, jsou rizikovější z hlediska vzniku závislostí.“

Vedení armády přiznává, že alkohol je stále velký problém. Nejohroženější jsou mladí vojáci do 35 let, studenti Univerzity obrany a hlavně osamělí lidé, kteří slouží v dlouhodobém odloučení od svých rodin.

Jan Čermák, mluvčí Vojenské policie
Jan Čermák, mluvčí Vojenské policie
Více fotek
  • Jan Čermák, mluvčí Vojenské policie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2632/263127.jpg
  • Alkoholismus zdroj: Isifa/LN http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2335/233443.jpg