Kauza Diag Human: Česko se odvolalo proti verdiktu Vídně

Praha - Česká republika již odeslala odvolání proti rozhodnutí rakouského soudu, který uznal nárok společnosti Diag Human na více než desetimiliardové odškodnění ze strany ČR. Kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou zažalovala firma Česko i v dalších zemích, podobně jako soud ve Vídni se již nepravomocně vyjádřil také pařížský soud. V rakouské metropoli byla Česku v souvislosti s žalobou zabavena tři umělecká díla.

Vídeňský soud nyní vyzval obě strany k doplnění svých stanovisek a verdikt ohledně zabavených děl lze prý očekávat již tento týden. Stát prý předpokládá, že soud exekuci obrazů Emila Filly a Vincence Beneše a plastiky Otto Gutfreunda nakonec zamítne s odůvodněním, že jde o kulturní dědictví, na něž se vztahuje takzvaná jurisdikční imunita. Následně by se měla díla vrátit zpátky do Česka.

Diag Human se podle svého bývalého majitele Josefa Šťávy obrátil se svým nárokem například na soudy ve Velké Británii, USA či v dalších evropských státech, které jsou vázány newyorskou úmluvou o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů. V Rakousku a Francii se opíraly o rozhodčí nález ze srpna 2008, podle kterého musí ČR společnost Diag Human odškodnit. Rozhodly, že je konečný a „vykonatelný“.

Česko: Nález není pravomocný, arbitráž pokračuje

Český stát ale nepovažuje nález za pravomocný; argumentuje tím, že arbitráž stále pokračuje. „Vysvětlení vídeňskému soudu je založeno na prostém faktu, že soudy v ČR ve sporu stále jednají,“ řekl dnes mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Proti nálezu si totiž ČR podala žádost o přezkum. Přezkumné řízení již začalo, ale ještě v něm nebylo vydáno rozhodnutí.

České obrazy a plastika ve Vídni skončily v depozitním skladu soudu, kde zůstanou do konečného verdiktu. Pařížský verdikt se netýká konkrétních budov či uměleckých děl, ale směřuje obecně proti českému majetku. Ve Francii totiž podobně jako v Česku záleží především na samotných exekutorech, jaký majetek dlužníka vypátrají a posléze zabaví, uvedl Šťáva.

Po rozsudcích stáhla Národní galerie desítky uměleckých děl, která půjčila do zahraničí. Podle ministerstva zahraničí odporují verdikty zahraničních soudů obecně uznávaným zásadám mezinárodního práva v oblasti jurisdikčních imunit státu.

Vídeň
Vídeň