Krizový štáb si pochvaloval klidný průběh stávky v Praze

Praha – Stávka odborů život v metropoli rozhodně neochromila a krizová situace nenastala ani při ranní špičce, konstatoval po jednání krizového štábu primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Zdravotníci podle něj nastoupili do práce v plném či téměř plném stavu a také ambulance jsou prý spíš prázdné. Největší komplikace byly kvůli metru, které poprvé v historii nevyjelo, i když je systém v provozu. Nenašel se ale dostatek strojvůdců a podle primátora se situace zřejmě nezmění ani odpoledne. Strojvůdci jsou prý přesvědčení o důvodnosti stávky zhruba stejnou měrou jako strojvůdci vlaků. „A vlaky nevyjely vůbec,“ dodal primátor. Pražské metro stojí poprvé v historii, omezeně fungovalo dokonce i při tragických povodních v roce 2002.

Náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) pak upřesnil, že je v provozu asi třetina spojů povrchové dopravy, toto číslo se ale nejspíš změní při odpoledním střídání směn. Tramvaje i autobusy prý zvládaly počty cestujících bez větších problémů. Březina si pochvaloval, že se hodně obyvatel vyhnulo i jízdě autem a volili alternativní prostředky, jako jsou kola nebo in-line brusle. Nejvyšší stupeň dopravy tak v ranní špičce dosahoval stupně dvě, což je dokonce lepší než o víkendu. Podle policie totiž Pražané stávce přizpůsobili svoje plány a někteří raději z hlavního města preventivně odjeli.

Menší problém zaznamenal krizový štáb ve vozovně Vokovice, kde údajně nebyl dodržen slib, že odbory nebudou blokovat provoz a stávkující zaměstnanci tam bránili vyjet tramvaji s nestávkujícím řidičem. Objevily se prý také výhrůžné SMS zprávy odeslané těm, kteří nechtěli stávkovat, a dokonce i uličky hanby. Podle šéfa Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka prý ale odboráři nikomu v jízdě nebránili. Odbory zpochybňují i údaje o počtech tramvají a autobusů, které jsou v provozu, podle nich jezdí jen 12 procent tramvajových a 8 procent autobusových spojů.

Video Brífink po jednání krizového štábu
video

Brífink po jednání krizového štábu

Brífink po jednání krizového štábu

Česko ve znamení stávky

Do pražských škol dnes kvůli stávce dorazila méně než polovina žáků, většina škol a školek ale funguje a zajišťuje aspoň hlídání. „Ve všech školách je nějaký provoz, je zajištěn pedagogický dozor nebo družina,“ uvedl například mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Zavřena zůstala jen základní škola T. G. Masaryka, někde mají zkrácené vyučování. Podobné je to také v Praze 1, kde není uzavřena ani jedna škola. Podle mluvčí Andrey Wolfové totiž většina žáků bydlí v docházkové vzdálenosti. Některé školy ale kvůli stávce vyhlásily ředitelské volno, jinde se kvůli problémům se zásobováním nevařila teplá jídla.