Na Kalouska házeli rajčata, nezasáhli ho

Praha – K incidentu dnes došlo před budovou ministerstva financí na Malé Straně, kam dorazil průvod zhruba tisícovky odborářů. Na protest proti vládním reformám létala na ministra financí Miroslava Kalouska rajčata, když vyšel z budovy ministerstva mezi demonstranty. Ti dnes v rámci 24hodinové dopravní stávky protestují proti vládním reformám. Podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka si nicméně Kalousek může za incident sám, protože provokoval. O Kalouskově vystoupení na demonstraci hodlají odbory jednat na tripartitě. O své zážitky se stávkou se s námi můžete po celý den podělit na facebookové stránce ČT24 nebo na Twitteru.

Průvod demonstrantů dorazil před budovu ministerstva financí před půl dvanáctou. Ministr financí Miroslav Kalousek, kterého demonstranti silně kritizovali již na ranním mítinku na Palackého náměstí, vstoupil do davu demonstrantů krátce poté. Vyvolal tak obrovskou vlnu protestního skandování „Dost bylo Kalouska“. Následovala sprška rajčat, ovoce a vajíček zamířená na šéfa státní kasy, všichni ale minuli. Podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka si nicméně Kalousek může za incident sám, protože provokoval.

Video No comment: Miroslav Kalousek při výměně názorů s odboráři
video

No comment: Miroslav Kalousek při výměně názorů s odboráři

No comment: Miroslav Kalousek při výměně názorů s odboráři

16.6.2011, Kalousek a odboráři

Česko ve znamení stávky

Události, komentáře

Kalousek: Chci demonstrovat ochotu jednat

Kalousek pro ČT

„Ten, kdo ví, že jedná správně, se nesmí bát vstoupit mezi lidi, i ty, o kterých ví, že s ním třeba nesouhlasí, a mluvit s nimi o tom.“ „Jediná argumentace, kterou můžeme mít, je argumentace odpovědnosti vůči vlastní budoucnosti. Chceme-li žít v klidu, musíme umět žít za své, a ne na dluh.“

Kalousek nakonec s demonstranty debatoval asi dvacet minut. V rozhovoru s reportérem ČT uvedl, že vyjít mezi demonstranty v plánu měl, a to i navzdory řadě nadávek, které musel vyslechnout. „Ano, já chci demonstrovat, že jsem ochoten jednat, i když vím, že na ulici se nic vyřešit nedá,“ uvedl ministr s tím, že padlo i několik věcných dotazů. „Pokládal jsem za svoji povinnost jednat před protestujícími i před ministerstvem financí a zeptat se některých z nich, jestli vědí, jaký je skutečný důvod jejich protestu,“ dodal Kalousek pro ČT s tím, že ani na vteřinu neměl pocit ohrožení. Tlačenice podle něj vznikla v důsledku toho, že Letenská ulice, kde stojí ministerstvo financí, je úzká.

Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová řekla, že poté, co z budovy ministerstva Kalousek vyšel, nastala v průvodu tlačenice a „spíše slovní potyčka mezi účastníky“. Situaci se snažil uklidnit antikonfliktní tým. Jeden z jeho členů byl napaden, nikdo ale nebyl zraněn. Situaci ještě policie vyhodnotí ze záběrů kamer, které akci sledovaly. K vyhrocení tlačenice podle Kropáčové zřejmě přispěli i novináři, kteří se začali k místu hromadně sbíhat.

Odboráři následně zamířili ke Strakově akademii. Do průvodu se vybavili prapory v černozelených barvách, v čele vezli kolečka s balíky slámy. Na nich jsou cedule s názvy projektů, v nichž stát podle odborářů utopil své peníze, jako Opencard, ProMoPro nebo Pandur. U úřadu vlády je rozehnal déšť, zamířili ke svým autobusům. Premiér Petr Nečas mezi ně přijít nemohl, protože zasedá v Poslanecké sněmovně.

Před Strakovou akademií také zasahovala policie, když zatkla dva členy průvodu. Šlo o muže, který neměl doklady, a ženu, která před ministerstvem financí fyzicky napadla člena antikonfliktního týmu.