Úředník magistrátu obviněn z uplácení, půjde do vězení

Praha - Bývalý vedoucí odboru dopravních přestupků pražského magistrátu Zbyněk Bernat má jít za účast na ovlivňování vyšetřování dopravních nehod za úplatu na čtyři roky do vězení. Rozhodl o tom dnes Obvodní soud pro Prahu 10. Podle soudu se jasně podařilo prokázat, že se bývalý magistrátní úředník a dva policisté podíleli nejméně dvakrát na zakrytí dopravní nehody. Při jedné z nich měl řidič srazit chodkyni a ujet, poté podle soudu nabídl 200tisícový úplatek magistrátnímu úředníkovi a policistům. Ti ho podle soudu přijali a zdržovali vyšetřování skoro rok. Kromě čtyřletého trestu vězení pro Bernata padl i tříletý trest pro jednoho z policistů. Rozsudek si k soudu přišli poslechnout tři ze šesti obžalovaných, Bernat mezi nimi nebyl. Rozsudek není pravomocný, jeden policista se na místě odvolal. Zbylí obhájci i státní zástupce si ponechaly lhůty na rozmyšlenou.

Vinnými uznal i další čtyři lidi, mimo jiné i bývalé policisty. Uložil jim dva nepodmíněné tresty, jeden podmíněný a jeden zákaz činnosti. Muži od počátku obvinění odmítají. Bývalého šéfa odboru vyšetřování dopravních nehod pražského krajského policejního ředitelství Josefa Vlastníka trestní senát osvobodil, jeho bývalému podřízenému Pavlu Plasovi vyměřil tříletý trest vězení a pětiletý zákaz pracovat u státní či městské policie a v bezpečnostních sborech. Bývalý Plasův kolega Jiří Vosátka dostal trest zákazu činnosti na tři roky. Aleši Francovi, který si v současnosti odpykává sedmiletý trest vězení za jinou trestnou činnost, prvoinstanční soud vyměřil souhrnný trest 8,5 roku vězení, Martinu Mrvovi dvouletý podmíněný trest.

Na podivné praktiky přišla policejní inspekce. Ta pořizovala také odposlechy telefonů i kanceláří policistů i magistrátního exšéfa. Právě odposlechy se také staly klíčovým důkazem. Muži v nich o úplatku mluví například jako o „pěti pro každého“ nebo jako o „tenisovém turnaji, který je potřeba “zaplatit".

Video Telefonát Editiy Horákové
video

Telefonát Editiy Horákové

Telefonát Editiy Horákové

17.6.2011 - 15:00

Reportáž Edity Horákové

Bernat pak podle soudu nesmí pracovat pět let ve státní správě

Rozhodnutí je nepravomocné a lze se proti němu odvolat. Obžaloba popisuje dva skutky. V prvním čelí obvinění vedle Bernata i Vlastník, Plas, Franc a Mrva. Vše podle žalobce začalo u France, který při dopravní nehodě v březnu 2009 v Praze 7 těžce zranil chodkyni a z místa havárie ujel. Ve snaze vyhnout se postihu podle obžaloby oslovil Mrvu, který kontaktoval Bernata. Mrva se s Bernatem údajně domluvil, že za úplatek ve výši 250 tisíc korun zařídí, aby Franc unikl obvinění. Bernat pak údajně požádal o pomoc Vlastníka, který Francův případ přidělil Plasovi.

Policisté podle žalobce řízení protahovali a oddalovali provedení úkonů nezbytných pro Francovo dopadení až do loňského února, kdy je prý dozorový státní zástupce upozornil, že se o případ zajímá policejní inspekce. „Řízení protahoval, oddaloval provedení úkonů ke zjištění pachatele, byť potřebné informace spisový materiál obsahoval,“ uvedl Petr Kacafírek, předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 10. Franc podle obžaloby zaplatil Mrvovi nejméně 145 tisíc korun.

Řídil pod vlivem alkoholu, měl uniknout postihu

Druhý skutek se týká nehody, která se stala v Praze 5. Vedle Bernata a Plase kvůli němu čelí obvinění i Vosátka. Za úplatek přesně nezjištěné výše, označený za „pět pro každého“, údajně policisté vedli vyšetřování havárie tak, aby řidič unikl postihu za řízení pod vlivem návykové látky. Plas podle žalobce například manipuloval se spisem a odstranil z něj nějaké dokumenty. Údajně také ignoroval posudek z oboru toxikologie, podle něhož měl řidič v krvi přes jedno promile alkoholu, a bylo tak na místě zahájit jeho trestní stíhání. Následně prý policista spis předal na magistrát a Bernat zařídil, že byl řidič uznán vinným pouze z přestupku.

Advokáti ve středu uvedli, že se podle nich vina jejich klientů neprokázala. Například Bernatův obhájce Eduard Bruna řekl, že ani jeden z důkazů nedokládá trestnou činnost jeho klienta. „Od začátku se cítím nevinen, žádných trestných činů jsem se nedopustil,“ prohlásil Bernat. Advokátka Mrvy zase soudu řekla, že „každé druhé slovo z obžaloby bylo vyvráceno“. Obhájci všech šesti mužů proto soudu navrhovali, aby jejich klienty obžaloby zprostil. „To, co je mi obžalobou kladeno za vinu, se nezakládá na pravdě,“ uvedl Vlastník. „Připadám si jako ve špatném snu. Jsem naprosto nevinen, nejsem si ničeho vědom,“ doplnil jej Vosátka.