Šéfové ODS a ČSSD bilancovali rok fungování Nečasovy vlády

Praha – Hosty speciálního vydání Otázek Václava Moravce byli předsedové dvou nejsilnějších stran, premiér Petr Nečas (ODS) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka - bilancoval se rok vládnutí Nečasovy vlády i nejbližší kroky, které kabinet čekají. Na červnové schůzi sněmovny totiž mají poslanci schvalovat hned několik důležitých zákonů, navíc musí koalice přijmout dodatek ke svému fungování.

Podle Nečase už tzv. deabelizace politiky skončila, Věci veřejné nemají vliv na ministerstvo vnitra a skoro všichni politici či náměstci spojeni s detektivní agenturou odešli. Setrvání ministra školství Josefa Dobeše označil Nečas za nutný kompromis. Po personálních změnách v kabinetu by si vláda mohla říci o důvěru ve sněmovně tak, že by spojila svůj osud např. s novelou zákona o dani z příjmu či se zákony tvořícími druhý pilíř důchodové reformy, podotkl Nečas v Otázkách. Je prý ale možné, že nakonec vláda požádá poslance o potvrzení důvěry v klasickém hlasování o důvěře vládě, i když by premiér upřednostňoval první variantu.   

Šéf ČSSD ovšem upozornil, že se politici dříve spjatí s detektivní agenturou dále zúčastňují např. jednání koaličních špiček. Sociálním demokratům ale nevadí jen Věci veřejné, protestují i proti setrvání ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) ve vládě kvůli údajně předražené zakázce pro firmu ProMoPro z doby českého předsednictví: „Jako opozice se domníváme, že musí odejít a že časem odejde,“ podotkl Sobotka.

Video Reportáž Lukáše Pospíšila a Gabriely Ulvrové
video

Reportáž Lukáše Pospíšila a Gabriely Ulvrové

Předseda ČSSD poukazoval i na usnesení sněmovny, které dolní komora v tomto týdnu přijala hlasy opozice, a které Nečase vyzývá o odvolání ministra Vondry. Nečas ovšem reagoval tak, že sněmovna může vyjádřit pouze důvěru celé vládě, ale usnesení o jednotlivých ministrech prý není ani právně ani politicky závazné. „Na základě tohoto usnesení, které je v rozporu s duchem ústavy a zákony České republiky, samozřejmě nemůže být odvolán jakýkoli člen vlády,“ prohlásil premiér. Podobné výzvy podle něj patří k parlamentnímu koloritu.

Sobotka: ČSSD by s komunisty nevládla

Pokud by nakonec Nečasova vláda v červnu nespojila některé hlasování se svojí důvěrou, tak je podle Sobotky ČSSD připravena udělat vše, aby vládě co nejvíc zkrátila funkční období. V případě vítězství sociálních demokratů by prý KSČM ani Věci veřejné ve vládě nebyly, podotkl Sobotka. Strana by prý preferovala koaliční spolupráci či menšinovou vládu s podporou jiných partnerů. 

„Není realistické, že se tato politická strana (VV), spíše soukromá firma dostane po příštích volbách do Poslanecké sněmovny, a ČSSD nepočítá s žádnou strategickou spoluprací s touto mafiánskou a klientelistickou strukturou,“ řekl Sobotka. ČSSD prý uvažuje o jiných partnerech.  

Na dotaz, zda chce ČSSD spolupracovat s komunisty, se kterými by podle nynějších průzkumů veřejného mínění měla ve sněmovně ústavní většinu, Sobotka odpověděl, že si to příliš nepřeje. Připustil, že ČSSD by po případném návratu k vládě musela dělat reformy, i když sociálně přijatelné. „Pokud se podívám na dnešní program KSČM, tak ten mě příliš nadějí nenaplňuje, takže já bych upřednostnil jinou formu koaliční spolupráce nebo dohody na bázi menšinové vlády,“ dodal.

Sobotka dále uvedl, že pokud jeho strana uvidí jakékoli „trhliny“ v
soudržnosti současné vládní koalice, je připravena opětovně vyvolat
hlasování o nedůvěře vládě. Stejně se sociální demokraté zachovají, pokud
se vláda pokusí omezit právo zaměstnanců na stávku. „Přirozeně jako opozice budeme usilovat o to, aby funkční období této vlády bylo co nejkratší,“ řekl šéf ČSSD. Sociální demokraté jsou podle něj přesvědčeni, že kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) je slepá ulička a velké zdržení pro celou republiku. 

Demonstrace na podporu stávky
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek