Nečas kritizoval policejního prezidenta, že měl v době stávky dovolenou

Praha – Premiér Petr Nečas vyčetl policejnímu prezidentovi Petru Lessymu, že byl ve čtvrtek, kdy probíhaly odborářské protesty, na dovolené. Nečas také v Otázkách Václava Moravce podotkl, že měl být policejní prezident v této krizové situaci aktivnější. „Podstatně více bych přivítal jeho větší aktivitu v době, kdy se tady řeší potenciální problém kolapsu dopravy v celé České republice nebo ve velkých městech, kdy pan policejní prezident byl na dovolené,“ řekl Nečas.

Premiér také doporučil Lessymu uměřenost ve výrocích týkajících se kauz vládních politiků. Policejní prezident totiž kritizoval postup státního zastupitelství, které zastavilo případ údajného úplácení bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka ze strany bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). V této souvislosti Lessy řekl Lidovým novinám, že policisté chtěli začít Drobila stíhat a plánovali požádat sněmovnu o jeho vydání. Žalobkyně však byla proti. 

„Já jsem trošku na rozpacích z některých jeho výroků, z nichž by se dalo vyvozovat, že on si nepřeje případné stíhání ministra Bárty a přeje si naopak stíhání jiného člena vlády, takže já bych byl velmi rád, kdyby zvolil uměřené formulace,“ komentoval dnes Lessyho výroky Nečas. Policejní prezident se totiž začátkem června ohradil proti kritice Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, že záměrně brzdí vyšetřování údajného uplácení ve Věcech veřejných. Uvedl tehdy, že policisté postupují standardně a bez průtahů. 

Lessy podle zákona nemůže znát policejní spis týkající se případu a stejně tak s ním není seznámen ani premiér, uvedl Nečas. Výhrady k zastavení Drobilova vyšetřování ale měl i protikorupční útvar. Jeho šéf Tomáš Martinec uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, sami však dospěli k jinému názoru.   

„Já nevím, jestli si to samé myslí například konkrétní policista, který ten případ šetřil. Já nevím a nesmím vědět, co je napsáno v konkrétním spise, zda se to vyšetřování někam posunulo nebo neposunulo, zda on pouze plní nějaký pokyn nebo neplní. To nevím já a mimochodem by neměl ani pan policejní prezident,“ podotkl v Otázkách premiér.