Klaus oslavil sedmdesátiny i za doprovodu jazzových umělců

Praha - Prezident Václav Klaus oslavil 70. narozeniny. Na soukromé oslavě na Pražském hradě se v neděli odpoledne setkal se svou rodinou a dalšími hosty. Celkem bylo na akci pozváno asi dvě stě lidí. Večer pak na Hradě začal jazzový koncert, který byl hudební gratulací Klausovi a účastnily se ho stovky hostů. Oficiální setkání k sedmdesátinám byl Klaus nucen ve čtvrtek zrušit kvůli protestu odborů. Na nedělní slavnosti pak s úsměvem poznamenal, že je výhoda, že jeho narozeniny připadly na neděli, kdy se obvykle nestávkuje. Postěžoval si také na svůj obraz v médiích a poděkoval těm, kteří ho podporují. Má prý pocit, že ten, o kom čte, je někdo úplně jiný.

Jazzový koncert, který je Klausovým oblíbeným žánrem, zahájil klavírista Emil Viklický standardou s názvem Caravan od Duka Ellingtona. Flétnista Jiří Stivín pokračoval improvizací s názvem Gratulace na motivy známé písně Včera neděle byla. Dva známí čeští jazzmani Viklický a Stivín spolu obvykle nevystupují, na pódiu se sešli právě kvůli narozeninovému koncertu pro Klause. Prezident si tak mohl připomenout svá mladá léta, kdy na jazz chodil do pražské Violy či Reduty.

Na počest prezidentových narozenin se odpoledne také rozezněly všechny zvony Chrámu svatého Víta na Pražském hradě. „Pozvání od zvoníků vylézt nahoru na věž svatovítské katedrály a poslouchat ty zvony z metru, to je naprosto úžasná věc. Stálo to za to,“ konstatoval Klaus.

Prezident oslavy svých narozenin zahájil už v pátek

Při pátečním představení knihy Festschrift Václavu Klausovi, kterou pro něj připravili jeho spolupracovníci, prakticky začaly prezidentovy oslavy narozenin. V „oslavném sborníku“ se ke Klausovi a jeho názorům vyjadřuje řada domácích i zahraničních osobností. Na prezentaci knihy do hradní Míčovny, kterou Klaus označil za „malou přednarozeninovou oslavu“ přišel mimo jiné předseda vlády Petr Nečas, expremiér Miloš Zeman, někdejší ředitel televize Nova Vladimír Železný či někdejší politik ODS Miroslav Macek. Klaus svůj narozeninový program zakončí v pondělí autogramiádou knihy Festschrift.

Kromě „intelektuálního daru“, kterým podle prezidentské kanceláře měla být tato kniha, dostal prezident k sedmdesátce i řadu dalších. Například poslanec ODS a Klausův někdejší spolupracovník Boris Štastný dal Klausovi speciální model lyží Head. Lyží byl vyroben jediný kus pro Klause v designu s heslem „Ride with president“ (Jeďte s prezidentem). Podle informací z Hradu jde o inteligentní lyže s mikropočítačem.

Klaus poděkoval Havlovi a nabídl mu návštěvu

U příležitosti svých kulatých narozenin si v neděli Klaus dopisem vyměnil vlídná slova i se svým předchůdcem a dlouholetým ideovým oponentem Václavem Havlem. V reakci na Havlovo blahopřání mu Klaus popřál, aby se mu zlepšilo zdraví, a nabídl mu, že ho navštíví.

Klaus od počátku devadesátých let prakticky bez přestávky zastával vrcholné politické funkce včetně úřadu premiéra. Dvakrát byl těsně zvolen do prezidentského úřadu, nyní ho v roli hlavy státu čekají poslední dva roky. Ve veřejném životě ale chce zůstat i po konci svého prezidentského mandátu v roce 2013.