Průzkum: Třetina českých řidičů jsou piráti silnic

Praha – Třetina řidičů v Česku jsou piráti silnic a jejich počet se na silnicích podle průzkumu zvyšuje. Průzkum pro pojišťovnu Direct uskutečnila na vzorku tisícovky řidičů z celé ČR společnost TNS AISA. Podle představ respondentů je pirátem silnic nejčastěji svobodný muž ve věku 21 až 30 let, který má nadprůměrný příjem, silné auto a žije v Praze. Za zodpovědné řidiče Češi v rámci průzkumu nejčastěji označují ženy ve věku 36 až 45 let. Nejvíce zodpovědných řidičů a řidiček prý jezdí v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji.

Nejčastěji je pirátem silnic podle průzkumu mladý a svobodný muž, který má nadstandardní příjmy nad 40 000 korun měsíčně. Řídí silný vůz černé barvy, značky BMW, Audi nebo Porsche. „Představy Čechů o pirátech silnic poměrně věrně kopírují naše interní statistiky ohledně nehodovosti. Z našich dat vyplývá, že typický tuzemský pirát silnic je mladý muž do 24 let z Prahy, který řídí devět let starý silný dieselový vůz,“ doplnil manažer technické likvidace pojistných událostí pojišťovny Pavel Hašek.

Výkon vozidla je skutečně klíčovým faktorem, který ovlivňuje vznik a četnost dopravních nehod. Statistiky pojišťovny ukazují na to, že řidiči s vozy se silným motorem nad 2 500 ccm způsobují dopravní nehody 1,5krát častěji než řidiči v autech s motorem do 1 000 ccm.

Zhruba každý třetí šofér někdy je agresivní a každých osm až deset kilometrů jízdy se průměrně šoféři s agresivním manévrem setkají – to jsou závěry aktuálních studií, které se zabývají chováním za volantem. Nejčastějšími přestupky jsou pak překročení povolené rychlosti, jízda na červenou, nebezpečné předjíždění nebo kličkování mezi auty.