Lessy k Nečasově kritice: Mé výroky byly naprosto korektní

Praha – Policejní prezident Petr Lessy se dnes ohradil proti slovům premiéra Petra Nečase (ODS), který v neděli kritizoval jeho výroky k vyšetřování exministrů Pavla Drobila (ODS) a Víta Bárty (VV). Své výroky považuje Lessy za naprosto korektní. Odmítl i premiérovu připomínku kvůli tomu, že byl na dovolené v době, kdy se v Česku konala stávka v dopravě. Podle něj byla bezpečnostní opatření policie naprosto bezproblémová a jeho neúčast na ně neměla žádný vliv.

„Jako policejní prezident jsem pouze prezentoval výroky našich lidí ve velmi obecné rovině i formě a myslím si, že i tato úloha policejnímu prezidentovi je umožněna, ve velmi obecné míře komentovat některé události. Zejména se policie musí ohradit proti některým tvrzením, která nejsou zcela v souladu s tím, co policie deklarovala,“ řekl Lessy. Podle něj policie vyjádřila nesouhlas především vůči tiskové zprávě, kterou vydalo pražské městské státní zastupitelství (MSZ).

Policie ve čtvrtek odložila kauzu údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka ze strany exministra Drobila. Podle mluvčí MSZ Štěpánky Zenklové se policie nakonec ztotožnila se závěrem obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné, že nezjistila podezření z korupce. S tím však protikorupční útvar nesouhlasí. Jeho šéf Tomáš Martinec uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, sami však dospěli k jinému názoru. Podle Lessyho chtěli dokonce začít Drobila stíhat, plánovali totiž požádat sněmovnu o jeho vydání. Žalobkyně však byla proti. „Počítám, že v nejbližších cca deseti dnech se sejdu s panem nejvyšším státním zástupcem a mimo jiné projednáme i tuto záležitost, kdy právní názory policejních orgánů a státní zastupitelství nebyly zcela v souladu,“ prohlásil Lessy.

Nečas v neděli v České televizi řekl, že je na rozpacích z některých Lessyho výroků, „z nichž by se dalo vyvozovat, že on si nepřeje případné stíhání ministra Bárty a přeje si naopak stíhání jiného člena vlády“. Byl by prý rád, kdyby Lessy zvolil „uměřené formulace“. Policejní prezident podle něj nemůže podle zákona znát policejní spis týkající se Drobilova případu. Premiér také Lessymu vytkl, že nebyl aktivnější v době, kdy se v ČR řešil „potenciální problém kolapsu dopravy“.