Láska: Rampula je jako žába na prameni

Praha - Česká veřejnost již byla svědkem odhalení mnoha údajných korupčních kauz, ale z práce orgánů v trestním řízení se zdá, že šlo vždy jen o planý poplach, neboť ve většině případů nebyl nikdo odsouzen. Bývalý policista Václav Láska spatřuje hlavní problém ve zneužívání moci veřejnými činiteli, kteří díky ní často zabrání svému odhalení. Na jedné straně tak můžeme být svědky přísného potrestání policisty za nabourání služebního auta, zatímco bývalý senátor Novák dostane za přijetí čtyřicetimilionového úplatku pokutu pět milionů korun a podmínku. Láska si přesto myslí, že zákonný rámec není třeba zdokonalovat, pomoci by měl spíše přísnější systém kontroly.

 

Zkušeností se zneužíváním institucí majících hájit zájmy občanů máme hojně. Otázka zní, kde je chyba a jak situaci zlepšit? Může za tento nelichotivý stav policie, která kauzy odkládá ještě před sdělením obvinění? Či je problém na straně politiky delegovaných státních zástupců, kteří se bojí o kariéru, a tak jdou politikům na ruku? A do třetice, pokud se už kauza dostane před soud, ale soud kauzu odloží pro nedostatek důkazů, je to vina soudců? Či spíš policistů a státních zástupců, kteří soud nedokázali zásobit dostatkem přesvědčivých důkazů?

Láska: Soudci jsou bezbranní

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Politici se v otázce vyšetřování korupčních kauz vzácně shodují a jako magické zaklínadlo zaznívá z jejich úst heslo „Padni komu padni“. Přesto se zdá, že přetrvává praxe, kdy jsou z různých důvodů korupční kauzy politiků odloženy, či zastaveny. Nedávná kauza s korupčním potenciálem však ukazuje další slabinu českého soudního systému.

Řadový policista získal povolení k odposlechům tím, že předložil soudci falšovaný podpis svého nadřízeného. Podle bývalého policisty, advokáta a spolupracovníka Transparency International Václava Lásky jsou v tom soudci nevinně. Není v jejich silách kontrolovat každé číslo, na které vydávají povolení k odposlechu. Vymyslet si věrohodný příběh k oklamání soudce je podle něj rovněž snadné. Chybu vidí spíš na straně cizinecké policie. Myslí si, že by pomohla rychlá a účinná kontrola.

Žába na prameni Rampula

Václav Láska by podle svých slov rozhodně nechtěl být v kůži policistů sloužícím pod vrchním státním zástupcem Rampulou. Ten je podle Lásky obrovskou brzdou vyšetřování korupčních kauz. Přirovnává ho k žábě sedící na prameni, neboť shromažďuje materiály ze všech probíhajících korupčních kauz, ale za celou dobu své působnosti ve funkci nedotáhl jediný případ ani do stádia sdělení obvinění. Transparency International podle Lásky podporuje snahu Nejvyššího státního zástupce Zemana o Rampulovo odvolání. Také se snaží podrobit rozboru odůvodnění ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, podle kterého Rampulu odvolat nelze. Podle Lásky je také přinejmenším nezvyklé, když dozorová státní zástupkyně Hercegová zasahuje do práce své podřízené ještě před začátkem vyšetřování.

Elitní policisté nevěří vládě

Václav Láska

- narozen 1974

- v roce 1992 nastupuje k Policii ČR jako pochůzkář, později pracuje na republikovém úřadu vyšetřování, kde se zabývá objasňováním krachu Poštovní a investiční banky a vytunelováním Harvardských fondů Viktora Koženého. Od policie odchází v roce 2003

- od roku 2002 působí v Transparency International, nyní jako externí poradce

- od roku 2003 pracuje jako advokát

Václav Láska protikorupčnímu étosu vlády nevěří. K nedůvěře ho vedou kroky, které vláda činí. Ve vládě byl například návrh zákona, který měl zlepšit situaci na státním zastupitelství. Tento materiál však z vládní agendy vypadnul. Láska je stále v kontaktu se svými bývalými kolegy z policie a zná tak atmosféru, která ve sboru vládne. Podle něj elitní policisté protikorupčnímu étosu vlády rovněž nevěří. Jako pozitivní se mu však jeví fakt, že kauzu Drobil neodložila tentokrát sama policie, ale až státní zástupce. Ti jsou podle Lásky neomezenými pány, což je v pořádku, měli by však mít větší zodpovědnost. Dnes je běžné, že kauzu zastaví státní zástupce, ale tento krok musí následně obhájit policie.

Politická loutko-hra

V souvislosti se zastavením kauzy Drobil, je potřeba se zamyslet nad funkcí státního zástupce. Podle Lásky vládne na státním zastupitelství stále doktrína bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké. V pozadí nepochopitelných kroků státních zástupců je pak třeba hledat vliv, který mají politici na kariérní růst státních zástupců.

Nezdravý systém začíná již samotným výběrem, k politikům loajálních, státních zástupců. Takového člověka není potřeba vydírat či zastrašovat, stačí mu pokyny, co od něho mocní žádají. Pro Lásku byl pozitivním signálem příchod Pavla Zemana na post nejvyššího státního zástupce, který se podle něj ve svém předchozím působišti na Moravě snažil. Nyní se mu ale zdá, že s příchodem na Nejvyšší státní zastupitelství dostal od politiků stopku.

Začněme sami u sebe

A jaký lék na korupcí zachvácený systém by Václav Láska doporučil? Občané mají možnost měnit jednotlivé strany i politiky ve volbách. Nicméně sám uznává, že je těžké si z kandidátních listin vybírat. Na druhou stranu by měli občané začít sami u sebe. Například se nepodílet na drobné korupci, jako je uplácení dopravních policistů. Špatné je prý i vyprávět o uplácení přátelům, neboť se tím šíří dojem, že jde o něco akceptovatelného. A jak se dívá na nedávnou kauzu, kdy získala Transparency International zakázku bez výběrového řízení od státního podniku Lesy ČR? Láska se obává, že TI zvolila nevhodný postup. Podle něj do této zakázky jít neměla.