Ředitel parku Stráský poté, co na případ upozornilo Hnutí Duha, přiznal, že dal k použití chemických látek pokyn, aniž by k tomu speciální výjimku měl. „Je mojí zákonnou povinností realizovat všechna opatření proti kůrovci tak, abych předešel vzniku škod na majetku ve vlastnictví státu a na majetcích sousedních vlastníků lesů,“ ospravedlňoval se tehdy ředitel.
Ekologové v jarních měsících upozornili, že chemicky nastříkané kmeny stojí například u turistického odpočívadla u Javoří pily a další jsou rozmístěny podél cest, kudy chodí návštěvníci Šumavy. Z některých míst, která budou ponechána divoké přírodě, nechala správa parku otrávené klády po upozornění odstranit.
Biocidy na skládkách dříví i na trojnožkách
Náměstek ředitele parku Václav Braun dnes upřesnil, že správa parku obdržela výjimku k použití biocidů Vaztac v takovém rozsahu, v jakém bylo požádáno, přičemž původní požadavek byl silně redukován v souladu s postojem ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) a s ohledem na existenci soustavy Natura 2000. Bližší informace odmítl podat, protože rozhodnutí ještě nenabylo právní moci.
Jeden z účastníků řízení řekl, že výjimku státní správa povolila k aplikaci biocidu na skládkách dříví určeného k odvozu z lesa k dalšímu zpracování, dále pro aplikaci biocidu na zvýšení účinnosti obranných opatření, to je otrávených trojnožek a lapáků zatraktivněných feromonem. Lesníci pak mohou chemii použít i v některých porostech, pokud by především z důvodů klimatických nebo kapacitních nebylo možné asanované stromy určené k odvozu z lesa včas přiblížit na odvozní místa. Jedy může správa národního parku použít především v krajním případě, pokud by efektivní zásah proti škodlivému hmyzu nebylo možné provést jinak.
Inspekce řeší hned několik prohřešků
Pokud ve správním řízení proti dubnovému ilegálnímu použití chemie v parku nenastanou průtahy, mohla by jej ČIŽP uzavřít do konce léta. Ta v něm jedná hned o několika skutcích, jak o použití pesticidů proti kůrovci, tak například o květnovém kácení souší podél turistických cest v době hnízdění ptáků. Podle informací ČTK nedostane nejspíše pokutu v horní, až dvoumilionové hranici, ale také ne v dolní. Nejspíše se bude jednat o částku v řádech statisíců. Dostane ji za hypotetickou škodu, kterou mohly jedy v bezzásahové zóně přírody evropsky významné lokality způsobit.