John: Chceme celkem čtyři ministry

Praha - Věci veřejné na středeční jednání lídrů koaličních stran k dalšímu fungování vlády přijdou s požadavkem, aby měly čtyři stranické ministry. Novinářům to dnes řekl předseda nejmenší vládní strany Radek John. Z jeho slov vyplynulo, že kromě dvou stávajících členů vlády se budou VV do kabinetu snažit prosadit nynější první místopředsedkyni a šéfku poslaneckého klubu Karolínu Peake. Funkci by ve prospěch člena Věcí veřejných měl naopak opustit nestraník a nynější ministr dopravy Radek Šmerda. Šmerdu o tom v pátek informoval Vít Bárta. Šmerda to řekl v ČT.

Dříve se v souvislosti s touto funkcí spekulovalo o poslanci VV Petru Skokanovi. V chystaném dodatku koaliční smlouvy by však podle VV konkrétní jména mohla chybět, mělo by být ale zřejmé, která strana má právo kterou vládní funkci obsadit, vysvětlil dnes John.

Věci veřejné chtějí jednat i o některých programových bodech ze sedmnáctistránkového návrhu dodatku ke koaliční smlouvě, který svým vládním partnerům před několika týdny předala ODS. „Nás samozřejmě velmi láká to, že koaliční partneři přistoupili na zrušení anonymních akcií,“ uvedl John. VV podle něj navíc navrhují zavedení majetkových přiznání pro osoby s majetkem nad 20 milionů korun. „Rozhodně to nebude nekonfliktní. Teď uvidíme, nakolik naše připomínky přijme ODS a TOP 09,“ řekl předseda Věcí veřejných.

Video Reportáž Evy Davidové
video

Reportáž Evy Davidové

VV požadují razantnější přístup ke zdanění hazardu

Jeho strana v návrhu ODS uvítala i zvýšení kontroly nad Finančním a analytickým útvarem (FAÚ) ministerstva financí. VV naopak žádají například konkrétnější postup při ochraně těch, kteří upozorní na korupci. John čeká i spor o zdanění hazardu, kdy VV chtějí prosadit tvrdší přístup než koaliční partneři. „Dokud se neshodneme na programu, tak neřešíme poslední stránku, tedy jak vypadá personální složení vlády,“ zdůraznil John.

Radek John, předseda VV:

„Pan Šmerda je úřednický ministr a jeho případné úspěchy jsou úspěchy úřednického ministra, nikoliv ministra VV. Neosvědčilo se nám to.“

Věci veřejné rovněž chtějí instalovat své náměstky na některá důležitá ministerstva. „Chceme vědět, jak to na některých ministerstvech funguje,“ vysvětlil jejich předseda. Přesto dal dnes John najevo, že u jmen, která VV do vlády navrhují, by neměli koaliční partneři protestovat. „Jsou to čtyři lidé z Věcí veřejných,“ řekl John.

Věcem veřejným prý také při jednání vlády „utíkají věci“, když v kabinetu sedí jen dva její členové. Vyloučil, že by se do vlády měl podle představ VV vrátit některý z ministrů, který ji opustil. V souvislosti s funkcí pro Peake John uvedl, že „tam jde strašně o kompetence, o to, co by ten ministr dělal“. Premiér Petr Nečas (ODS), v minulých kolech jednání nabídl VV pro Peake místo vicepremiérky a šéfky legislativní rady vlády. VV to původně odmítaly.

Koaliční vyjednávač, místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra dnes zdůraznil, že diskusi o programové části dodatku by mohly vládní strany ve středu uzavřít dohodou. „Pokud jde o personální otázky, předpokládám, že VV budou mít návrhy na doplnění vlády. To je ale především věcí komunikace mezi VV a předsedou vlády,“ prohlásil.