Sobotka vyzval Fejka, ať vrátí milionové odchodné

Praha - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval bývalého ombudsmana Českých drah Petra Fejka, aby vrátil „zlatý padák“ ve výši dvou milionů korun, který podle informací v médiích obdrží po odchodu z funkce. Fejk odešel mimo jiné v souvislosti s informacemi o svém platu, který měl dosahovat čtvrt milionu korun měsíčně. Novinky.cz napsaly, že stejný názor jako Sobotka má i premiér Petr Nečas (ODS) a další politické strany, kromě Věcí veřejných.

Fejk: S penězi mohu naložit podle vlastního uvážení

V rámci konkurenční doložky si Fejk odnese devět platů za to, že nebude tři čtvrtě roku pracovat ve stejném oboru, protože se účastnil jednání představenstva ČD a dostal se tak k citlivým informacím. „Nebudu vůbec komentovat, co říká pan Sobotka,“ řekl Fejk. Podle něj plat ombudsmana vychází ze smluvního vztahu, který odpovídá zákoníku práce. „S penězi mohu naložit podle vlastního uvážení a není mojí povinností to jakkoliv zveřejňovat,“ dodal Fejk s tím, že pokud by se rozhodl použít peníze například na charitu, nezveřejňoval by tento krok prostřednictvím médií.

Fejk již dříve uvedl, že svůj plat považuje za obhajitelný. „Tak vysoký plat je obhajitelný jedině, když se té firmě mnohonásobně, nebo alespoň několikanásobně vrátí. To byl můj záměr, ten záměr jsem měl po roce zrekapitulovat a v případě, že bych nebyl prospěšný a nezaplatil se, tak bylo adekvátní buď z mé iniciativy, nebo i z iniciativy firmy odejít,“ řekl serveru iHNed.cz.

Sobotka: Odstupné je výsměch občanům

Ministr dopravy Radek Šmerda v úterý řekl, že Fejkův plat byl smluvní s ohledem na jiné nabídky, které bývalý ředitel pražské zoo dostal. „Pana Fejka nepovažuji za vyžírku a děkuji mu, byť za krátkou, ale za odvedenou práci,“ uvedl Šmerda.

Sobotka pokládá odstupné za „výsměch milionům českých občanů, kterým vláda snižuje platy a zdražuje život“. „Žádám Petra Fejka, aby se zlatého padáku vzdal. Žádám premiéra (Petra) Nečase, který tvrdí, že stát nemá peníze na nemocné a invalidy, aby vyplácení padáků ze státní firmy zabránil,“ uvedl Sobotka. Na místě by podle něj byla také omluva bývalého ministra dopravy Víta Bárty (VV) za způsob, jakým bylo „protekční a přeplacené“ místo pro Fejka vytvořeno.

Výši Fejkova platu kritizovali politici i odbory. Sobotka upozornil, že Fejk má víc než například guvernér České národní banky. Podle premiéra Nečase je Fejkův plat těžko obhajitelný a zdůvodnitelný a neodpovídá míře odpovědnosti ve firmě. Nečas před dvěma týdny uvedl, že přezkoumány budou také platy ostatních manažerů ČD. Kvůli nestandardním odměnám svých podřízených byl v úterý odvolán předseda představenstva ČD Cargo Jiří Vodička.

16:9
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Hynek Glos