Důvěra ve vládu i poslance je na historickém minimu

Praha - Důvěra ve vládu Petra Nečase (ODS) se podle šetření agentury STEM ze začátku června propadla na 16 procent. Poslanecké sněmovně pak věří 19 lidí ze sta, což je nejméně od roku 1994, odkdy agentura dolní parlamentní komoru sleduje. Nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem je podle průzkumu předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s 59 procenty, o čtyři procenta méně občanů důvěřuje prezidentovi Václavu Klausovi, který si tak od května polepšil.

V měření důvěryhodnosti se sněmovna už podruhé za sebou propadla pod Senát. Horní parlamentní komora je přitom vnímána jako slabší a veřejností méně oblíbená. Počátkem června jí dalo důvěru 23 procent obyvatel, před měsícem 31 procent.

K nejlépe hodnoceným politikům patří Němcová

Průzkum ukázal, že šéfové ústavních institucí se těší větší důvěře než jejich sbor jako celek. Nejviditelnější je to u předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), která patří s 41 procenty k nejlépe hodnoceným politikům.

I šéfovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD) lidé věří víc než celé horní komoře, ačkoli bývalý odborový předák v posledních měsících o část sympatizantů přišel a těší se důvěře 30 procent lidí. Předsedovi vlády pak věří 29 procent lidí, což je prakticky stejné jako před měsícem.

Miroslava Němcová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24