Ministerstvo chce 30 % žáků v učilištích, nenajdou ale práci

Praha - Ministerstvo školství chce, aby v následujících čtyřech letech odcházelo do učilišť 30 procent ročníku. Po podpoře učňovství volá třeba i Svaz průmyslu a dopravy ČR, víc maturantů se prý v Česku neuživí. Podle studie firmy Scio, která připravuje pro mnoho škol přijímací zkoušky, ale naopak nenajdou v budoucnu absolventi učilišť práci, protože je poptávka po vzdělanějších zaměstnancích. Do budoucna se navíc bude manuální výroba přesouvat do méně rozvinutých zemí a dobré uplatnění najde ten, kdo se dokáže rychle učit novým věcem.

„Podíl maturitních a nematuritních oborů je žádoucí udržet v poměru 70:30,“ stojí v záměru ministerstva školství ohledně vzdělávání v letech 2011 až 2015. Ministr Josef Dobeš (VV) chce podpořit hlavně učiliště a odborné školy technického směru, zaměstnavatelé si totiž čím dál častěji stěžují na nedostatek kvalifikovaných řemeslníků. Více uchazečů by do učilišť měly přivést i obavy ze státní maturity.

„Od roku 1993 klesá zaměstnanost v odvětvích, která mají velký podíl vyučených pracovníků, například těžba a dobývání, zemědělství, lesnictví a rybářství. Na druhou stranu stoupá zaměstnanost v odvětvích, která vyžadují vyšší kvalifikaci, například profesní, vědecké a technické činnosti, peněžnictví, administrativa,“ upozornil však šéf Scia Ondřej Šteffl.

Video Rozhovor se Zojou Franklovou
video

Rozhovor se Zojou Franklovou

Rozhovor se Zojou Franklovou

Z 14, 24.6.2011

Rozhovor s Ondřejem Štefflem a Milošem Rathouským

Rathouský: Naše země víc maturantů neuživí

Autoři studie také upozornili, že v souvislosti s rychlým rozvojem ve všech odvětvích nebudou v příštích letech tak důležité znalosti nabyté ve škole, ale spíš schopnost rychle se učit novým věcem, znalost jazyků, počítačové dovednosti a širší všeobecný základ. Takové znalosti přitom poskytují hlavně gymnázia a střední školy. S podobnými závěry přišla nedávno ve svém materiálu ohledně zvyšování konkurenceschopnosti také Národní ekonomická rada vlády, podle níž by se specializované vzdělávání mělo nechat až na poslední ročníky středních škol. Scio také připomnělo zprávu skupiny pro Evropskou komisi, podle níž by v roce 2020 neměl podíl pracovníků s nízkou kvalifikací přesáhnout 15 %.

„Naše země víc maturantů neuživí,“ oponuje ale Miloš Rathouský ze Svazu průmyslu a dopravy ČR. I přes zvyšování požadavků na dříve čistě manuální profese bude prý stále třeba vyučených. Navíc kvůli slabým populačním ročníkům přijímají střední školy i žáky s nižšími studijními předpoklady, a úroveň vzdělání tak klesá. Tento trend by měla podle ministerstva zvrátit právě státní maturita.