Ekologům se nelíbí návrh stavebního zákona, a tak trhali jazyky

Praha – Proti omezení možnosti vyjadřovat se k záměrům velkých staveb protestovali dnes před budovou ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí členové ekologického sdružení Arnika. Během happeningu herec převlečený za ministra Kamila Jankovského symbolicky vytrhával jazyky občanům a tím je umlčoval.

Ministerstvo dnes návrh zákona, který má v blízké době projednat vláda, představilo na tiskové konferenci. Happening uspořádali kritici návrhu před ministerskou prezentací. Podle náměstka ministra Miroslava Kalouse se dosavadní právní úprava účasti občanských sdružení v řízeních neosvědčila a v mnoha případech byla zneužívána k obstrukcím. „Proto jsme se rozhodli výrazněji podpořit procesní rozdíly mezi územním a stavebním řízením,“ uvedl Kalous.

Změna je prý nutná - zákon byl zneužíván k vydírání

Video Reportáž Michaely Polákové
video

Reportáž Michaely Polákové

Reportáž Michaely Polákové

27.6.

Studio ČT24 - Rozhovor s Pavlem Křečkem

Studio ČT24 s Miroslavem Kalousem a Lukášem Matějkou

Nově by podle něj měla být posílena role veřejnosti v územním řízení, občanská sdružení by mohla vstupovat i do řízení, kterými nejsou přímo dotčena. Na druhou stranu v rámci stavebního řízení, kdy se řeší již technologické parametry stavby, by podle ministerstva byla účast sdružení „spíše kontraproduktivní“. Podle Kalouse nejde o omezení občanských práv. Ke změně prý úřad přistoupil, protože diskutovaná část zákona byla „nejčastěji zneužívána k vydírání a zbytečným obstrukcím“.

Podle Lukáše Matějky ze sdružení Arnika ztratí veřejnost změnou pravidel možnost chránit své zájmy. „Lidé by se mohli sice vyjádřit například k tomu, zda má v jejich obci vyrůst továrna, ale nemohli by nijak ovlivnit způsob jejího provozu, organizaci výstavby a staveništní dopravy nebo ozelenění okolí,“ řekl novinářům.

Podle novely by se také měl rozšířit okruh staveb, na které nebude třeba mít povolení. Mělo by jít hlavně o menší skleníky a bazény.

Po schválení novely by se podle Arniky lidé nemohli účastnit prostřednictvím občanských sdružení stavebních řízení, v nichž se povolují velké stavby jako dálnice, průmyslové podniky, spalovny. U záměrů, jako jsou satelitní městečka, parkoviště a kancelářské komplexy, by se veřejnost nesměla účastnit už vůbec žádných povolovacích procesů podle stavebního zákona. Sdružení tvrdí, že ministerstvo zřejmě dopřává sluchu průmyslníkům a developerům.

Stavebnictví
Stavebnictví