Do škol míří snímek, který představuje život Nicholase Wintona

Praha – Do českých škol míří snímek Mateje Mináče Nickyho rodina, který představuje skutečný příběh sira Nicholase Wintona. Ten za války zachránil 669 převážně židovských dětí před holocaustem. Kromě promítání se chystají i školení pro pedagogy, děti také budou mít možnost setkat se s některým z „Wintonových dětí“. „Děti na celém světě začaly pod dojmem toho příběhu konat dobro,“ uvedl režisér snímku Matej Mináč. Podle něj je Wintonův příběh pro mládež důkazem, že změnit někomu dobrým skutkem život je v podstatě jednoduché.

Projekt začne od září a je určen žákům od 6. tříd až po středoškoláky. Kromě dokumentu budou mít školy k dispozici i knížku a DVD s několika krátkými filmy. Autoři předpokládají, že se zpočátku zapojí okolo 250 škol, v příštích dvou letech by ale projektem měli projít studenti z celého Česka ve věku 11–18 let. Kromě Česka se má film promítat i ve školách na Slovensku.

Za nápadem, aby snímek Nickyho rodina zamířil ke školákům, stojí šéfka sněmovny Miroslava Němcová, která se po zhlédnutí premiéry v lednu obrátila na ministerstvo s tím, zda by se nemohl rozšířit do škol. Němcová také navrhla Nicholase Wintona na Nobelovu cenu za mír.     

Video Brífink k uvedení snímku Nickyho rodina do škol
video

Brífink k uvedení snímku Nickyho rodina do škol

Celovečerní dokumentární film Nickyho rodina je vůbec prvním snímkem, který ministerstvo školství doporučilo školám k doplnění výuky dějepisu. „V rámci projektu se děti dozví řadu zajímavých faktů, ale budou moci být takovými detektivy, že budou moci odhalovat další zachráněné děti ze seznamu,“ uvedl Matej Mináč. Zatím bylo totiž nalezeno jen 250 zachráněných dětí, o těch zbývajících nikdo nic neví. Školáci také budou moci v rámci projektu vyzpovídat už objevené děti a zmapovat jejich životní příběh, třeba v rámci českého jazyka nebo občanské výchovy.


Film Nickyho rodina zpracovává skutečný příběh o tom, jak těsně před druhou světovou válkou Winton zorganizoval odjezd stovek československých, převážně židovských dětí do Velké Británie, kde vyrostly u adoptivních rodičů. Jinak by skončily v nacistických vyhlazovacích táborech. Za svůj čin byl Winton ve vlasti povýšen do šlechtického stavu a Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.