Aktivita klíšťat je velmi vysoká, do přírody jen po zpevněných cestách

Praha – Český hydrometeorologický ústav vydal varování před zvýšeným rizikem nákazy klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou, aktivita klíšťat je totiž v posledních 14 dnech velmi vysoká a opakovaně dosahuje nejvyšších stupňů z desetibodové škály, až do pátku předpokládají meteorologové stupeň 9. Pokud platí devátý a desátý stupeň, tak radí odborníci vůbec nevstupovat do lesů, chodit jen po zpevněných cestách, používat repelent a večer po vycházce a pak znovu ráno důkladně prohlédnout celé tělo.

Klíšťata se nejčastěji přichytí v kožních záhybech a často také v okolí intimních partií. Kousnutí klíštěte ovšem člověk necítí, protože vylučuje sliny, které znecitliví okolí vpichu, zabraňují krvácení a uvolňují tkáň. Když už si člověk přisáté klíště najde, tak by ho měl co nejrychleji odstranit a místo vydezinfikovat. Odborníci ale nedoporučují klíště vytáčet ani na něj sahat holou rukou. K bezpečnému vynětí klíštěte se prodávají v lékárnách speciální soupravy s pinzetou a nově i speciální háčky, kterými se klíště vytáhne. 

Proti klíšťové encefalitidě se dá očkovat celoročně, tuto možnost ale využilo jen asi 16 procent Čechů. U seniorů je toto číslo ještě nižší, přitom právě u nich je průběh nemoci nejtěžší. V sousedním Rakousku je očkováno 86 procent obyvatel a výskyt nemoci je tam nejnižší v Evropě. Naopak Česko spolu s Litvou obsadilo opačný konec žebříčku. Horší je to s lymskou boreliózou, proti které očkování není. 

Aktivitu klíšťat sleduje Český hydrometeorologický ústav, který také v období od dubna do října vydává předpověď pro jejich aktivitu. Pro tento týden platí devátý stupeň z deseti, o víkendu se pak má snížit na osmý stupeň. 

1.-2. stupeň: oblečení ze světlé látky, na kterém jsou klíšťata dobře vidět, po procházce zkontrolovat oblečení i tělo

3.-4. stupeň: přidat repelent, nedoporučuje se sedat nebo lehat v porostech

5.-6. stupeň: nemá se vcházet ani do křovin

7.-8. stupeň: omezení pohybu se rozšiřuje i na louky a okraje lesa, okraje vodních toků a listnaté mlází

9.-10. stupeň: pohyb v přírodě se má omezit jen na zpevněné cesty

Klíšťata žijí v listnatých a smíšených lesích a porostech křovin a v porostech podél potoků a řek. Jsou i v městských parcích a zahradách a na neudržovaných plochách zeleně. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích a v kamenitém prostředí s minimem porostu. V obilí, řepce a dalších zemědělských plodinách se klíšťata nevyskytují.