Vládní nejistota trvá, Nečas novou smlouvu odmítá

Praha - Nejistota kolem dalšího fungování vládní koalice trvá. K9 se dohodla na většině dodatků koaliční smlouvy, zvýší se spoluúčast pacientů o 5 procent a pro lidi narozené po roce 1977 nebude stanoven věkový strop pro odchod do důchodu. Vyplývá to z kopie dodatku koaličního programu, který získala Česká televize. Rozpory zůstávají jen v otázce výdajů na vzdělání a dopravní infrastrukturu. O neshodách v koalici jednala odpoledne i výkonná rada ODS, shodla se na tom, že straničtí zástupci budou dál debatovat o dodatku ke koaliční smlouvě. Premiér Petr Nečas ale odmítl jednání o úplně nové smlouvě.

„Pokud existují úvahy, že by snad mohla být vypovězena stávající koaliční smlouva jednou z koaličních stran a vyjednána nová, tak ODS jednoznačně a musím říci jednomyslně hlasováním výkonné rady sděluje, že ona o nové koaliční smlouvě s Věcmi veřejnými vyjednávat nebude,“ prohlásil na tiskové konferenci Nečas. Dodal ale, že o dodatku koaliční smlouvy s VV chce do 30. června, kdy vyprší jejich podmínka, ještě jednat.

Koalice si zatím v dodatku závazně potvrdila všechny klíčové body: nižší daně pro rodiny, neomezené prodlužování věku odchodu do důchodu i možnost převést si 3 procenta ze mzdy do penzijních fondů, zvýšení spoluúčasti pacientů o čtvrtinu nebo závazek vyrovnat do pěti let rozpočet. Jenže právě kvůli poslednímu jednomu procentu programu, což jsou plánované úspory ve školství a dopravě, se teď vláda může rozpadnout. „Ta rozpočtová část, jakkoli se to zdá být poslední jedno procento v dodatku, tak je to poslední a velmi důležité procento, které je nutné dojednat,“ prohlásila předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake.

Video Reportáž Petra Vaška
video

Reportáž Petra Vaška

VV dál trvají na tom, aby byly ve vládě reprezentovány čtyřmi straníky. Jako o Šmerdově nástupci se nejčastěji spekuluje o jeho náměstku Lukáši Hamplovi, který do VV vstoupil teprve nedávno. V kabinetu nyní zastupují VV ministr školství Josef Dobeš a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Vládu museli před časem opustit John, jehož v čele ministerstva vnitra nahradil nestraník Jan Kubice, a Bárta, za něhož nastoupil jeho náměstek Šmerda. Toho dnes předseda Věcí veřejných Radek John informoval o tom, že musí z čela resortu odejít. Předseda VV tak reagoval na výzvy premiéra Petra Nečase (ODS), aby ministra oficiálně seznámil s usnesením poslaneckého klubu VV, o kterém už několik dní píšou média a se kterým VV minulý týden seznámily své koaliční partnery. Čtvrtým zástupcem strany v kabinetu by zřejmě měla být místopředsedkyně VV Karolína Peake, které Nečas nabídl funkci vicepremiérky a šéfky Legislativní rady vlády.

Také poslanecký klub TOP 09 se dnes sešel k jednání v severomoravské Čeladné a podpořil vyjednávací postup strany na K9. Podle šéfa poslanců Gazdíka podpoří strana personální změny ve vládě, které s VV domluví premiér Petr Nečas.

Poslanci a širší stranické vedení dnes podle Gazdíka také podpořili postup stranických vyjednávačů na nedělní schůzce K9. TOP 09 tam navrhla ukončit diskusi o programovém dodatku ke koaliční smlouvě poté, co Věci veřejné přišly s přáním diskutovat už nyní o podobě státního rozpočtu na příští rok. Zástupci TOP 09 a ODS reagovali prohlášením, že v této věci má hlavní slovo vláda, a protože dohodnuto je 99 procent témat dodatku, je možné dohodnuté okruhy stvrdit podpisem.