Chcete pas pro dítě? Čeká vás běhání po úřadech

Jihlava - Cestovní pas pro dítě se nedá vyřídit jen na jednom místě. Rodiče kvůli němu musejí nejprve na pověřený obecní úřad a pak ještě na krajský. Zlobí se nejen proto, že musí trávit čas běháním po úřadech a kolikrát ještě počítat s až dvouměsíčním čekáním, ale také proto, že se žádné zlepšení nechystá. Ministerstvo vnitra navíc od příštího roku rodičům „zpříjemní“ získání dokladu zvýšením poplatků za jeho vyřízení.

Rodiče žádající o cestovní pas pro své dítě jsou často nemile překvapeni úřední mašinérií, která je čeká. Nestačí jim navštívit jeden pověřený městský úřad, musejí ještě na příslušný krajský úřad pro osvědčení o občanství dítěte. „Obě děti jsme měli zapsané v pasu, máme společný oddací list, máme společné doklady, a přesto musíte vyřizovat ještě nějaké ověření,“ rozčilují se naprosto marně maminky u přepážek.

Povinnost od 1. července mít pro dítě vlastní pas vyplývá ze zákona o cestovních dokladech, osvědčení vydávají pouze krajské úřady. „Dítě, pokud ještě nemělo vlastní cestovní doklad nebo jiný doklad totožnosti, musí mít osvědčení o státním občanství. Stojí to 100 korun a jsou k tomu potřeba rodný list dítěte a oddací list rodičů nebo rodné listy rodičů,“ potvrzuje současný stav vedoucí správního odboru jihlavského magistrátu Kateřina Škarková.

Pasy pro děti

0Zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů skončí dnem 1. července 2011. Nařízení Evropského parlamentu a Rady 444/2009 stanoví, že zápisy dětí v cestovních dokladech rodičů jsou platné do 26. června 2012. To znamená, že po 26. červnu 2012 bude moci dítě (občan mladší 10 let) cestovat do zahraničí pouze s vlastním cestovním dokladem. Rovněž dítě (občan mladší 10 let) zapsané v občanském průkazu rodiče bude moci cestovat do států Evropské unie s vlastním cestovním dokladem. Rodič bude moci prokazovat údaje k dítěti zapsanému v občanském průkazu pouze na území České republiky.

Pokud si pro doklad rodiče nemohou přijít osobně, vyřízení cestovního pasu jejich potomka se může z třiceti dnů klidně protáhnout i na dvojnásobek. Vystavení osvědčení o státním občanství a samotného pasu pro dítě trvá každé 30 dnů. „Lidé, kteří jsou například z Jihlavy, to mají jednodušší, pokud si dojdou k nám, neboť dostanou žádost o ověření na počkání,“ nabízí pomyslnou náplast místním zástupce ředitele krajského úřadu Miroslav Březina. Všechny potřebné informace lze najít na internetu, některé úřady nabízejí alespoň možnost on-line objednávek na úřad.