Zeman zažádal o podklady k Drobilově kauze, rozhodne o možné kontrole

Praha – Nejvyšší státní zastupitelství se rozhodlo znovu posoudit kauzu údajného podplácení podřízených ze strany bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila. Prostřednictvím své mluvčí zastupitelství potvrdilo, že zažádalo o vydání podkladů a následně rozhodne, zda nařídí kontrolu prozatím skončeného případu. Případ začal loni v prosinci, kdy na nečisté praktiky uvnitř ministerstva upozornil skrze nahrávky šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libor Michálek.

Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové policie ukončila případ tím, že neprokázala korupční jednání, a ztotožnila se tak s názorem zastupitelství pro Prahu 1. Podle protikorupčního útvaru však kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, a přitom dospěli k jinému názoru. Policejní prezident Petr Lessy pak deníku Lidové noviny řekl, že policisté dokonce chtěli začít Drobila stíhat a plánovali požádat sněmovnu o jeho vydání. Žalobkyně však byla proti. Proti tvrzení policistů se však Pokorná důrazně ohradila. Uvedla, že by podle jednacího řádu státního zastupitelství musela pokyn o odložení vydat písemně, což prý neudělala.

Odložením kauzy se podle Markusové v pondělí zabývali na své pravidelné schůzce nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a policejní prezident Petr Lessy. Zeman ho informoval o možné kontrole. „Z toho důvodu se nejvyšší státní zástupce nemůže ke kauze blíže vyjádřit, neboť by tím mohl předem formulovat své stanovisko k věci,“ uvedla Markusová. Oba se podle ní zároveň dohodli, že bude policie „v případě pochybení trvat na tom, aby pokyn byl potvrzen písemně“.

Na Michálkových nahrávkách figuruje Drobilův poradce Martin Knetig, který popisuje způsoby k získání peněz na financování ODS i samotného Drobila. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Drobil se kvůli aféře distancoval od Knetiga, když tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky totiž zveřejnila Mladá fronta Dnes. Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval. Všechna obvinění týkající se jeho osoby však odmítl.

Stín Drobilovy kauzy se přehnal napříč vládou

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 se nejprve zabývalo kauzou na základě trestního oznámení podaného na Nečase, Drobila, tehdejšího ministra vnitra Radka Johna (VV) a vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula. Uložilo protikorupční policii, aby prošetřila, zda se muži nedopustili trestného činu neoznámení nebo nepřekažení korupčního jednání. Podle trestního oznámení totiž věděli o korupci na SFŽP.

Policie případ letos na jaře odložila. Její závěry potvrdilo jak obvodní, tak i pražské městské státní zastupitelství. NSZ však vydalo v rámci kontroly závazný pokyn, že Pokorná musí zahájit trestní řízení proti Drobilovi. Týdeník Respekt pak uvedl, že pražská městská žalobkyně Jana Hercegová svoji podřízenou nabádala, aby případ neprověřovala. Hercegová se proti tomuto tvrzení důrazně ohradila, doporučila prý Pokorné pouze to, aby případ posuzovala „ve všech souvislostech“.