Představitelé H-Systemu dostali za miliardový podvod podmínku

Praha - Za účast na miliardovém podvodu dostali bývalí vrcholní představitelé vytunelované společnosti H-System podmínečné tresty. Jaroslav Vítek a Jaroslav Eliáš dostali tříletý trest se zkušebním odkladem na pět let, Ladislav Tůma dva a půl roku s odkladem na čtyři roky. Rozhodl o tom dnes Vrchní soud v Praze. V odvolacím jednání tak změnil výši trestu, který mužům loni v prosinci vyměřil pražský městský soud. Všichni tři muži vinu popírali. Rozsudek je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. V kauze přišlo nejméně 1 095 lidí o více než 980 milionů korun.

Tůma, Vítek a Eliáš byli původně souzeni spolu s majoritním akcionářem H-Systemu Petrem Smetkou, který dostal jako strůjce rozsáhlého podvodu pravomocně dvanáct let vězení. Prvoinstanční senát trojici mužů v minulosti již třikrát uložil nepodmíněné tresty, odvolací soud však dnes první dvě rozhodnutí zrušil.

„Míra zavinění obžalovaných byla výrazně nižší než u pravomocně odsouzeného Petra Smetky,“ odůvodnil verdikt předseda odvolacího senátu Pavel Zelenka. Podle vrchního soudu budou navíc muži na svobodě spíš schopni splácet škodu poškozeným. „Požádáme poškozené veřejnou cestou, aby si založili účet, případně sjednotili příjem těchto peněz,“ uvedl Tůmův advokát Jaroslav Radil. Odsouzené trojici také pomohla délka celého sporu. Změnil se totiž mezi tím trestní zákoník, kde je pro tento druh trestného činu nižší trestní sazba.

Video Reportáž Lenky Drmotové a Jitky Szászové
video

Reportáž Lenky Drmotové a Jitky Szászové

Reportáž Lenky Drmotové a Jitky Szászové

UD, 29.6.2011

Rozhovor s Jitkou Szászovou

Rozhovor s Borisem Havlem

Hana Marvanová, zmocněnkyně části poškozených klientů:

„Mírnost trestů mě překvapila, nicméně z hlediska poškozených je důležitá jiná věc, že poškozeným by měli pachatelé dnes pravomocně odsouzení uhradit škodu. Dosud nezaplatili ani korunu. My se budeme snažit všemi prostředky vymáhat náhradu škody.“

Obhájci Vítka, Tůmy a Eliáše v pondělí u soudu uvedli, že jejich klienti nesouhlasí s tím, že by se v kauze provinili a dopustili se podvodu. Podle Eliášova advokáta například nebylo prokázáno, že by jeho klient věděl, že šlo o podvod, nebo že by se na něm chtěl podílet. Advokát Tůmy zase řekl, že jeho klient vnímá své stíhání jako nespravedlivé a chce, aby jej soud osvobodil. Podotkl, že Tůma nebyl součástí výkonného managementu a nepatřil mezi nejbližší Smetkovy spolupracovníky. Podle státního zástupce Borise Havla naopak bylo prokázáno, že nemohli nevědět, že je H-System podvod.

Všichni tři byli podle žalobce statutárními orgány, rozhodovali o finančních prostředcích a podíleli se na odlivu peněz z H-Systemu ke Smetkovi. Podle státního zástupce museli vědět o tom, že už v roce 1994 byl H-System předlužen a docházelo k soustavnému odčerpávání peněz.


Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti.